Koszenie jako działanie ochrony czynnej na obszarach Natura 2000
26.10.2023
Koszenie jest jednym z działań ochrony czynnej łąk będących przedmiotem ochrony obszarów Natura 2000 tj. Łąki w Sławkowie, Łąki w Jaworznie oraz Łąki Dąbrowskie. Zabieg ten został wykonany na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach na łącznej powierzchni 6 ha.
Zmiennowilgotne łąki trzęślicowe będące przedmiotem ochrony obszarów Natura 2000, stanowią półnaturalny element krajobrazu. Ich utrzymanie uwarunkowane jest zachowaniem dotychczasowego sposobu użytkowania. Łąki te tworzą różne zbiorowiska roślinne zamieszkiwane przez chronione gatunki roślin i zwierząt.
Koszenie korzystne dla przyrody
Z uwagi na to, że część łąk została wyłączona z użytkowania rolniczego i nie jest obecnie w żaden sposób wykorzystywana, konieczne jest prowadzenie działań z zakresu ochrony czynnej, czyli wykaszania.
- Koszenie pozwala na utrzymanie łąk w odpowiedniej kondycji, dlatego takie działania podejmujemy zarówno na obszarach Natura 2000, jak i w rezerwatach przyrody w województwie śląskim, gdzie występują te cenne układy przyrodnicze wykształcone w wyniku działalności człowieka. Zabieg ten pomaga zapobiec zbyt intensywnemu wzrostowi roślin i konkurencji między nimi. Ponadto utrzymywane jest odpowiednie siedlisko dla wielu gatunków roślin i zwierząt m.in. motyli modraszków – mówi Przemysław Skrzypiec, Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach i Regionalny Konserwator Przyrody.
W 2023 r. łąki wyłączone z użytkowania kośnego w obszarach Natura 2000 Łąki Dąbrowskie, Łąki w Sławkowie oraz Łąki w Jaworznie zostały wykoszone, a zadanie było możliwe do zrealizowania dzięki przychylności właścicieli i władających gruntami, na których konieczne było wdrożenie działań ochronnych.
Łąki w Sławkowie, Jaworznie i Dąbrowie jako obszary Natura 2000
Obszary Natura 2000 Łąki Dąbrowskie PLH240041, Łąki w Sławkowie PLH240043 oraz Łąki w Jaworznie PLH240042 zostały ustanowione dla ochrony m.in. zmiennowilgotnych łąk trzęślicowych oraz motyli z gatunku modraszka telejusa i modraszka nausitous, których utrzymanie związane jest z koniecznością ekstensywnego użytkowania kośnego łąk.
Zadanie zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.