W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kto „zaśmieca” Ptasią Beczkę? Badania odpadów przynoszonych na wyspę przez ptaki

13.12.2024

W ramach badań prowadzonych na sztucznej wyspie dla ptaków na Zbiorniku Goczałkowickim – Ptasiej Beczce, ornitolodzy poddali analizom śmieci przyniesione przez śmieszki, rybitwy i mewy w latach 2021-2024 r. Wyniki jednak nie przynoszą dobrych informacji – większość przetransportowanych przez ptaki odpadów, to plastik i metal pochodzący z ludzkich wysypisk śmieci.

Zdjęcie wyspy na zbiorniku Goczałkowickim, kolaż z ujęciem dłoni trzymającej śmieci

Co transportują ptaki?

Badania na ptasiej wyspie zlokalizowanej na śląskim morzu prowadzone są od pierwszego sezonu lęgowego, zaraz po oddaniu wyspy do użytku tzn. od 2021 r. Czteroletnie analizy śmieci zebranych w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL pozwalają skategoryzować odpady i wskazać te najczęściej przynoszone – są to miękki i twardy plastik, metal, różnego rodzaju nitki i sznurki. Ciekawym aspektem analiz jest kolor śmieci przynoszonych na wyspę. Są to przede wszystkim materiały bezbarwne lub białe (prawie połowa wszystkich śmieci) oraz niebieskie, różowe i metaliczne.

Niezabezpieczone składowiska śmieci zagrożeniem dla ptaków wodno-błotnych

Dobrą informacją jest ta, że odpady są rzadko używane do budowy gniazd, na które ptaki preferowały materiały naturalne, takie jak gałązki i trzciny. Plastikowe torby i opakowania żywności pochodzą z miejsc, gdzie ptaki zdobywają pożywienie. Materiał zgromadzony w trakcie analiz wskazuje na duży wpływ działalności człowieka na kolonie ptaków wodnych, zwłaszcza że materiał antropogeniczny jest często spożywany przez ptaki, co stwarza poważne zagrożenia dla ich zdrowia. Ponadto z prowadzonych badań nasuwa się również ogólny wniosek, że niezabezpieczanie składowisk odpadów przed żerowaniem ptaków, może przyczyniać się do zwiększenia skażenia mikroplastikiem środowisk wodnych.

Do kolonii lęgowej liczącej w 2024 roku 550 gniazd ptaków (składającej się z 3 gatunków: śmieszka, rybitwa rzeczna, mewa czarnogłowa) ptaki przyniosły ponad 230 gram odpadów.

Badania na ptasiej wyspie

Ptasia Beczka na Zbiorniku Goczałkowickim jest całkowicie nowym siedliskiem dla ptaków zasiedlanym od 2020 roku. Prowadzone są na niej badania naukowe m.in. dotyczące materiału antropogenicznego, jaki ptaki przynoszą na wyspę. Badania w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL prowadzi Karolina Skorb z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN oraz Górnośląskiego koła Ornitologicznego.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}