W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Loty dronem a przepisy dotyczące ochrony przyrody

Uwarunkowania prawne lotów bezzałogowym statkiem powietrznym – dronem nad formami ochrony przyrody

Zasady dotyczące wykonywania lotów dronami i innymi bezzałogowymi statkami powietrznymi (BSP) regulują przepisy Ustawy z 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze. Szczegółowe opisy i uregulowania podano także w oficjalnych serwisach internetowych Urzędu Lotnictwa Cywilnego (https://www.ulc.gov.pl) oraz Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (https://www.pansa.pl). Podane tam są także obowiązujące warunki i parametry lotów w poszczególnych kategoriach BSP.

Zgodnie z art. 124 ust. 1 ustawy Prawo lotnicze, zabrania się wykonywania lotów statkami powietrznymi z napędem nad obszarami parków narodowych i rezerwatów przyrody poniżej wysokości względnych podanych przez instytucje zapewniające służby ruchu lotniczego. Regulacje te zawarto w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 5 marca 2019 r. w sprawie zakazów lub ograniczeń lotów na czas dłuższy niż 3 miesiące (w załączniku nr 3). Nieprzestrzeganie zakazu z cyt. art. 124 wiąże się z nałożeniem kary pieniężnej w wysokości 10 000 zł (art. 209q ww. ustawy). Obecnie poza parkami narodowymi, nie są stosowane ograniczenia lub zakazy lotów dronami nad formami ochrony przyrody, w tym rezerwatami przyrody, parkami krajobrazowymi, obszarami Natura 2000.

Kiedy lot dronem jest dozwolony, a kiedy zakazany?

Wykonanie zdjęć i filmów z wykorzystaniem przelotu bezzałogowym statkiem powietrznym  (z wyłączeniem parków narodowych) jest możliwe pod warunkiem, że przelot ten nie będzie powodował naruszenia zakazu zakłócania ciszy (rezerwat przyrody) czy umyślnego płoszenia i niepokojenia zwierząt podlegających ochronie prawnej, które to ograniczenia obowiązują z mocy ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

Zakazy względem zwierząt dotyczą każdego obszaru niezależnie od tego, czy znajduje się on w granicach formy ochronny przyrody. Przelot powinien być dokonywany z bezpiecznej odległości zapewniającej spokój zwierząt, przede wszystkim ptaków. Zakaz ten obowiązuje bez względu na to, czy gatunki te stanowią przedmiot ochrony obszaru Natura 2000. Jest to szczególnie istotne w okresie lęgowym ptaków i nad rezerwatami przyrody, w których restrykcje ochronne są tożsame z parkiem narodowym.

Uwaga na okres lęgowy ptaków!

Szczególnie newralgicznym okresem, w którego trakcie należy zapobiegawczo zrezygnować z przelotów dronem nad obszarami, które mogą stanowić ich siedliska, jest okres lęgowy ptaków (od 1 marca do 15 października). Należy zaznaczyć, że również poza tym okresem ochronnym hałas generowany przez silniki drona oraz sama jego obecność może powodować płoszenie ptaków, a tym samym stanowić naruszenie przepisów ochrony gatunkowej, za które grożą sankcje karne.

{"register":{"columns":[]}}