W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mamy to! Kolejne gniazdo bociana czarnego

Tworzenie stref ochronnych wokół gniazd chronionych gatunków ptaków ma sens. Dzięki takiej ochronie w jednym z parków krajobrazowych w północnej części regionu z sukcesem swój lęg wyprowadziła kolejna para bocianów czarnych. 

Cztery młode bociany stoją w gnieździe. Ich upierzenie jest już prawie całkowicie czarne.

Sukces lęgowy bocianów potwierdzają zdjęcia z fotopułapki, zamontowanej przy gnieździe przez ornitologów z Częstochowy i okolic wiosną tego roku. Samica bociana złożyła w gnieździe 4 jaja. Pisklęta zostały odchowane. Kiedy dokładnie bociany odleciały – tego nie wiemy, bateria w fotopułapce rozładowała się w lipcu. Monitoring gniazda przeprowadził Komitet Ochrony Orłów

Strefa ochronna w rejonie gniazda została ustanowiona wiosną tego roku. W całym województwie dla ochrony bociana czarnego ustanowiono 19 takich stref. Oprócz tego strefami ochronnymi objęte są miejsca regularnego przebywania lub rozrodu innych gatunków zwierząt – m. in. bielika, puchacza, orła przedniego, sóweczki, włochatki oraz głuszca. 

W Polsce bocian czarny jest objęty ochroną ścisłą. Wokół jego gniazd strefy ochronne mają promienie do 200m od gniazda (strefa ochrony całorocznej) i 500 metrów (strefa ochrony okresowej). W strefie całorocznej zabronione jest przebywanie osób, z wyjątkiem właściciela nieruchomości i osób sprawujących nadzór, wycinanie drzew i krzewów oraz zmienianie stosunków wodnych, w tym także w ramach gospodarki leśnej, przez cały rok. W strefie ochrony okresowej taka działalność jest możliwa jedynie w ograniczonym zakresie poza sezonem lęgowym bociana czarnego.

Zdjęcia: Komitet Ochrony Orłów

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}