Podsumowano remediację na stawie Kalina – udział w konferencji naukowej #Postaw na Kalinę
14.03.2024
O procesie remediacji na stawie Kalina w Świętochłowicach rozmawiano w trakcie konferencji naukowej, która odbyła się 14 marca w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach. Organizowana przez miasto Świętochłowice konferencja #Postaw na Kalinę podsumowała doświadczenia samorządu z zakresu przeprowadzonych działań. Prezentację na temat warunków decyzji remediacyjnej dla stawu Kalina wydanej przez RDOŚ Katowice przedstawiła również Dyrektor Mirosława Mierczyk-Sawicka.
Podczas konferencji Mirosława Mierczyk-Sawicka omówiła warunki przeprowadzania remediacji stawu zawarte w decyzji RDOŚ wydanej 16 maja 2016 r. Decyzja określiła sposób, teren oraz termin przeprowadzenia działań remediacyjnych, a także nazwy substancji i ich zawartości w glebie i ziemi, do jakich powinny one doprowadzić. Podczas wystąpienia Pani Dyrektor oceniła, że założony efekt ekologiczny w decyzji uzgadniającej projekt planu remediacji został osiągnięty, a także pogratulowała innowacyjnej metody zastosowanej remediacji.
- Przed RDOŚ stoi wiele wyzwań związanych z remediacją i usuwaniem odpadów, i na pewno będziemy chcieli korzystać z doświadczenia, w tym zakresie samorządu Świętochłowic – podsumowała w trakcie konferencji Regionalna Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.
Teren stawu Kalina w Świętochłowicach i przyległe grunty został oczyszczony ze szkodliwych chemikaliów oraz przywrócony do aktywności biologicznej. Ponadto zdegradowany obszar został zrewitalizowany i przekształcony w miejsce rekreacji i odpoczynku.
Czym jest historyczne zanieczyszczenie powierzchni ziemi i jak ustala się plan remediacji?
Historyczne zanieczyszczenie powierzchni ziemi to zanieczyszczenie powierzchni ziemi, które zaistniało przed 30 kwietnia 2007 r. lub wynika z działalności, która została zakończona przed tą datą. W przypadku wystąpienia tego zanieczyszczenia, przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska wskazują na obowiązek przeprowadzenia remediacji.
Remediacja polega na poddaniu gleby, ziemi i wód gruntowych działaniom mającym na celu usunięcie lub zmniejszenie ilości substancji stwarzających ryzyko, ich kontrolowanie oraz ograniczenie rozprzestrzeniania się, tak aby zanieczyszczony teren przestał stwarzać zagrożenie dla zdrowia ludzi lub stanu środowiska.
Procedurę tą przeprowadza władający powierzchnią ziemi zgodnie z planem remediacji, ustalonym w drodze decyzji z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.