Prawie 40 tys. km w 4 lata przeleciał ślepowron Karolina monitorowany w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL
Rok temu informowaliśmy, że w trakcie podróży do zimowiska w Nigerii ptak ten pokonał prawie 5 tys. km w ciągu 5 dni. Specjalny nadajnik założony Karolinie w 2019 r. w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL nadal działa i dzięki przesyłanym sygnałom, wiemy, że na początku maja 2023 r. wróciła na lęgowisko do Polski, do kolonii w okolice stawów zlokalizowanej w pobliżu wsi Kańczuga.
Powrót do Polski rozpoczęła w połowie marca, aby zrobić dwa dłuższe przystanki we Włoszech na Sycylii i w Grecji. Karolina to prawdziwa podróżniczka - to już 4 rok działania jej nadajnika i dzięki temu wiemy, że od momentu jego założenia w maju 2019 ptak pokonał prawie 40 tys. km. Podróż Karoliny mogliśmy śledzić pod koniec sierpnia ubiegłego roku, dlatego niebawem spodziewamy się jej ponownego odlotu do ciepłych krajów.
Drugi nadal aktywny nadajnik należy do Juliusza z Jankowic, który na swoje zimowe wakacje wybrał nieco krótszy dystans niż Karolina i z kolonii zlokalizowanej w pobliżu Zatora podróżuje do Afryki Północnej. Juliusz wybiera zawsze podobną trasę przelotu - w obie strony lata tym samym szlakiem przez Włochy oraz Korsykę i Sardynię, prosto do Algierii.
Śledzenie tras przelotów ptaków jest możliwe dzięki specjalnej aplikacji dostępnej na stronie mapa.lifevistula.pl. Karolina i Juliusz są dwoma z dziesięciu osobników, którym założone zostały urządzenia monitorujące. Dane pozyskane z nadajników przyczyniają się do lepszego poznania zachowań tego gatunku ptaków, a tym samym do lepszej ochrony ślepowrona na obszarze Doliny Górnej Wisły.