W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Regionalna Komisja do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko

Regionalna komisja do spraw ocen oddziaływania na środowisko powoływana jest przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska na podstawie ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Członkami regionalnej komisji do spraw ocen oddziaływania na środowisko są przedstawicieli nauki, praktyki oraz organizacji ekologicznych.

Do zadań regionalnej komisji do spraw ocen oddziaływania na środowisko należy w szczególności:

  • wydawanie opinii w sprawach przedłożonych przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska w związku z jego uprawnieniami wynikającymi z ustawy, jak również w sprawach należących do kompetencji starosty w zakresie ocen oddziaływania na środowisko, jeśli o wydanie opinii w tych sprawach zwróci się do komisji regionalny dyrektor ochrony środowiska;
  • przedstawianie opinii i wniosków dotyczących rozwoju programów szkoleniowych w zakresie ocen oddziaływania na środowisko;
  • współpraca z Krajową Komisją do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko i innymi regionalnymi komisjami do spraw ocen oddziaływania na środowisko.

Szczegółowy sposób funkcjonowania, organizację i tryb działania regionalnej komisji do spraw ocen oddziaływania na środowisko określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 23 grudnia 2010 r. w sprawie funkcjonowania Krajowej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko oraz regionalnych komisji do spraw ocen oddziaływania na środowisko.

Materiały

Skład Regionalnej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko w Katowicach
Skład-Regionalnej-Komisji-ds-Ocen-Oddziaływania-na-Środowisko.pdf 0.18MB

Posiedzenia Komisji w roku 2020:

  • w sprawie budowy małej elektrowni wodnej na kanale derywacyjnym Małej Wisły, na granicy Skoczowa i Harbutowic.

Posiedzenia Komisji w roku 2016:

  • w sprawie budowy instalacji do zestalania i stabilizacji odpadów przemysłowych w Jastrzębiu Zdroju.

Posiedzenia Komisji w roku 2015:

  • w sprawie modernizacja Centrum Recyklingu Szkła w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach.

Posiedzenia Komisji w roku 2014:

  • w sprawie budowy zakładu termokatalitycznego przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych w Wojkowicach; 
  • w sprawie budowy instalacji do biologicznego przetwarzania odpadów na terenie Zakładu Produkcji Paliwa Alternatywnego w Dąbrowie Górniczej.  

Posiedzenia Komisji w roku 2012:

  • w sprawie budowy placu magazynowo-składowego z wykorzystaniem odpadów odlewniczych i budowlanych w Węgierskiej Górce. 

Informacje na temat Krajowej Komisji do Spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko

Zakres działania Krajowej Komisji do Spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko jako organu opiniodawczo-doradczego Ministra Środowiska w zakresie ocen oddziaływania na środowisko został początkowo określony w ustawie Prawo ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001 r. Na mocy niniejszej ustawy zostały powołane również wojewódzkie komisje do spraw ocen oddziaływania na środowisko, pełniące funkcje organów opiniodawczo-doradczych wojewodów. Dokładny opis sposobu działania Krajowej Komisji oraz wojewódzkich komisji został ustalony rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 31 lipca 2002 r.

Krajową Komisję do Spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko tworzą przedstawiciele środowisk akademickich, instytutów badawczych związanych z ochroną środowiska, a także eksperci z urzędów państwowych oraz organizacji ekologicznych. Poszczególne zadania są wykonywane na posiedzeniach plenarnych lub na posiedzeniach zespołów roboczych. Do dokumentacji dotyczących rozpatrywanych spraw dla potrzeb Krajowej Komisji sporządzane są dodatkowe, niezależne opracowania. Do zadań Wydziału Ocen Oddziaływania na Środowisko należy prowadzenie spraw związanych z funkcjonowaniem Krajowej Komisji do Spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko. Zadania przypisane ustawowo Komisji, służą m.in. podniesieniu jakości przeprowadzanych procedur oceny oddziaływania na środowisko, w szczególności przedsięwzięć infrastrukturalnych planowanych do współfinansowania z funduszy Unii Europejskiej.

Więcej informacji na temat Krajowej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko

{"register":{"columns":[]}}