Relacja ze spaceru krajobrazowego
Dopisało wszystko – pogoda, uczestnicy, dobry humor i wiedza przewodników. W ostatnią niedzielę dla miłośników przyrody zorganizowaliśmy kolejny spacer krajobrazowy.
W spacerze wzięło udział kilkadziesiąt osób w różnym wieku – głównie rodzin z dziećmi. Nie zabrakło również seniorów i nauczycieli związanych z Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno-Edukacyjnym Metis w Katowicach. Jak zawsze, nieocenione okazało się wsparcie leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.
Tym razem udaliśmy się do rezerwatu Segiet, położonego na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór. – To wyjątkowe miejsce, w którym podziwiać możemy piękny, stary las bukowy oraz pozostałości po dawnej działalności górniczej gwarków tarnogórskich – mówi Mirosława Mierczyk-Sawicka - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.
Pani Dyrektor wcieliła się również w rolę jednego z przewodników. Naszym głównym przewodnikiem był Adam Mazur – Z-ca Nadleśniczego w Nadleśnictwie Brynek, na terenie którego położony jest rezerwat. O zasadach obowiązujących w rezerwacie opowiedziała również Marlena Miłoch, główny specjalista w Wydziale Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 katowickiej RDOŚ.
W Segiecie nakładają się na siebie różne formy ochrony przyrody i dziedzictwa kulturowego. Oprócz ochrony rezerwatowej, jego teren jest również częścią Obszaru Natura 2000 Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie. W związku z tym, że w rezerwacie widoczne są gołym okiem wyraźne ślady dawnej działalności górniczej, jest on również jednym z obiektów wpisanych w 2017 r. na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Krajobrazu były Otwarte Krajobrazy.