W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozpoczynają się konsultacje społeczne w ramach inicjatywy 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych

24.07.2024

Ponad 200 propozycji ustanowienia nowych rezerwatów w całym kraju otrzymały Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska. Kolejnym krokiem będą konsultacje społeczne, które RDOŚ ogłoszą na swoich terenach.

zdjęcie z drzewami

Ponad 200 propozycji ustanowienia nowych rezerwatów w całym kraju otrzymały Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska. Kolejnym krokiem będą konsultacje społeczne, które RDOŚ ogłoszą na swoich terenach.

- Wszystkie opinie, które wpłyną do RDOŚ, podczas konsultacji, będą gruntownie przeanalizowane. Całość procesu konsultacji podsumujemy w raportach, które będą dostępne, dla każdej zainteresowanej tematem osoby, na stronach RDOŚ. W raportach znajdzie się również informacja, czy zgłoszone uwagi mogą być uwzględnione w ostatecznej wersji zarządzenia wyznaczającego dany rezerwat przyrody - mówi Piotr Otawski, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Na 100 lecie swojego istnienia Lasy Państwowe wystąpiły z inicjatywą utworzenia lub powiększenia 100 rezerwatów przyrody. W efekcie prac, po analizie walorów przyrodniczych polskich lasów wyłoniono w sumie ponad 200 propozycji rezerwatów w całej Polsce.

- Takich unikalnych miejsc na naszym terenie jest wiele - mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych - Już teraz aż 1296 z 1512 istniejących w Polsce rezerwatów przyrody znajduje się na obszarze zarządzanym przez Lasy Państwowe, a ich powierzchnia odpowiada powierzchni kilku parków narodowych - dodaje.

Aktualnie w Regionalnych Dyrekcjach Ochrony Środowiska trwają prace nad przygotowaniem projektów zarządzeń wyznaczających poszczególne rezerwaty. Do końca sierpnia będą odbywać się również wizje terenowe z udziałem leśników i pracowników RDOŚ w planowanych rezerwatach.

Co charakteryzuje rezerwaty i kto je wyznacza?

Rezerwaty przyrody obejmują obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, które wyróżniają się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

Wyznaczają je Regionalni Dyrektorzy Ochrony Środowiska. Proces ten odbywa się na podstawie przepisów ustawy o ochronie przyrody.

Jak wziąć udział w konsultacjach?

1. Wejdź na stronę właściwej Regionalnej Dyrekcji Ochrony środowiska i zapoznaj się z propozycjami rezerwatów przyrody. Znajdziesz tam:

  • wykaz planowanych rezerwatów
  • mapy planowanych rezerwatów
  • warstwy wektorowe planowanych rezerwatów

2. Prześlij swoje uwagi lub opinię w wyznaczonym terminie. Uzupełnij tabelę z uwagami i prześlij na adres mailowy lub pocztowy wskazany przez RDOŚ.

* Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach, w najbliższym czasie poinformuje o ogłoszeniu konsultacji społecznych w ramach  utworzenia nowych rezerwatów na terenie województwa śląskiego

{"register":{"columns":[]}}