W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ślepowrony pozdrawiają z Afryki

​​​​​​​Kiedy u nas rozgościła się już zima, ślepowrony nie mogą narzekać na chłód czy śnieg. Te, które lato spędzają w Dolinie Górnej Wisły, teraz są już w Afryce, co wiemy dzięki specjalnym nadajnikom.

Trzy ślepowrony siedzą na gałęzi, kolejny ląduje obok

Ślepowrony w grudniu są już na zimowiskach w strefie Sahelu na południe od Sahary. Okazuje się jednak, że nie wszystkie. Jeden z naszych ślepowronów z nadajnikiem już trzecią zimę spędza w Afryce w północnej Algierii.

Chodzi o osobnika, którego w celach obserwacyjnych nazwaliśmy Juliusz z Jankowic. Śledzimy trasy jego wędrówek od maja 2019 roku. Ptak co roku wraca i gniazduje w okolicy Zatora w dwóch sąsiednich koloniach.

To najdłużej działający nadajnik. Śledzenie tras przelotów ptaków jest teraz możliwe dzięki specjalnej aplikacji. Można je było podejrzeć na specjalnej stronie internetowej, gdzie znajdziemy trasy przemieszczeń 10 osobników zaopatrzonych w nadajniki GPS/GSM.

Dzięki danym z nadajników mamy potwierdzenie, że ślepowrony zimują dużo bliżej lęgowisk – zamiast w Afryce Subsaharyjskiej, co raz częściej zimę spędzają w Afryce Północnej lub nawet na południu Europy. Być może jest to związane z globalnym ocieplaniem się klimatu.

Więcej o ochronie ślepowrona i innych ptaków wodno-błodnych w Dolinie Górnej Wisły przeczytasz na stronie internetowej projektu LIFE.VISTULA.PL. 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}