W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stop przejazdom skuterów śnieżnych w rezerwatach przyrody

17.01.2025

Quady, motocrossy, a zimą skutery śnieżne – offroadowcy nie dają spokoju beskidzkim rezerwatom przyrody przez cały rok. W związku z tym zwróciliśmy się do lokalnych nadleśnictw z prośbą o wzmożenie kontroli w rezerwatach. Ponownie apelujemy również do turystów i mieszkańców o zgłaszanie odpowiednim służbom zaobserwowanych naruszeń prawa na obszarach chronionych.

Szlak górski zimą, w prawym górnym rogu zdjęcie osoby jadącej na skuterze śnieżnym

Zaśnieżone stoki górskie przyciągają amatorów „zimowego szaleństwa” poruszających się na skuterach śnieżnych - działanie to powoduje jednak poważne zagrożenia dla środowiska leśnego. W odpowiedzi na ten problem intensyfikujemy współpracę z nadleśnictwami, podejmując działania mające na celu wzmożenie patroli straży leśnej, szczególnie w rejonach chronionych.

Jazda na skuterach śnieżnych, coraz bardziej popularna w zimowych miesiącach, może poważnie zakłócać równowagę ekosystemów leśnych. Hałas generowany przez pojazdy oraz zniszczenia siedlisk dzikich zwierząt, w tym nor i miejsc lęgowych, stanowią realne zagrożenie dla przyrody. Skutery śnieżne poruszające się po terenach leśnych mogą powodować uszkodzenia roślinności pod śnieżną pokrywą. Należy brać pod uwagę jeszcze kwestię emisji spalin oraz przedostanie się do środowiska płynnych substancji szkodliwych, takich jak paliwa i inne płyny eksploatacyjne. Takie szkody są szczególnie dotkliwe w rezerwatach przyrody, które wymagają szczególnej ochrony i stanowią ostoję dla dzikiej przyrody.

- Dotychczas prowadzone przez nas, we współpracy z leśnikami, działania ochrony czynnej, np. stosowanie naturalnych blokad tras przejazdu czy montaż tablic informacyjnych, okazały się niewystarczające. Nadal najskuteczniejszym środkiem kontroli są patrole i mandaty karne. Niestety, wciąż mamy trudności z identyfikacją i złapaniem sprawców. Dlatego zwróciliśmy się ponownie do Nadleśnictw obejmujących zasięgiem obszar Beskidów o intensyfikację patroli straży leśnej w okresie zimowym w tych szczególnie wrażliwych obszarach, jakimi są rezerwaty przyrody. Apelujemy również do świadków tych procederów o zgłaszanie naruszeń na miejscu odpowiednim służbom - Policji, Straży Leśnej – podkreśla Przemysław Skrzypiec, Z-ca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach i Regionalny Konserwator Przyrody.

Przejazd może okazać się kosztowny

Zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi na terenach leśnych reguluje zarówno ustawa o lasach, jak i o ochronie przyrody. Ich łamanie traktowane jest jako wykroczenie, zagrożone mandatem do 500 zł lub grzywną w wysokości do 5000 zł. Ponadto na podstawie art. 181 Kodeksu karnego w sytuacji udowodnienia danej osobie spowodowania istotnej szkody przyrodniczej, a taką może się okazać przejazd po chronionym siedlisku, uszczerbek w chronionych gatunkach lub szkody rezerwacie przyrody, działanie takie może być traktowane jako przestępstwo, za które grozi konfiskata pojazdu, a nawet kara więzienia.

{"register":{"columns":[]}}