Urodzone w niewoli, przeznaczone na wolność
„Born to be free” – w wolnym tłumaczeniu – „urodzone, przeznaczone na wolność”. 10 głuszców, wyklutych w warunkach hodowlanych, trafiło na wolność dzięki nowatorskiej metodzie hodowli. Ptaki zamieszkały w lasach Nadleśnictwa Wisła.
Przeznaczone do wypuszczenia ptaki zawdzięczamy prowadzonej przez Nadleśnictwo Wisła w Jaworzynce Wolierowej Hodowli Głuszców. W ciągu prawie 20-letniej historii Hodowli udało się odchować i wypuścić na wolność 550 ptaków. Ptaki zamieszkały nie tylko w lasach Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, ale również w innych pasmach Beskidów, a nawet za granicą.
W ramach metody „born to be free” młode osobniki wraz z matkami przebywają w wolierze, w naturalnym, leśnym środowisku. Pisklęta, w odróżnieniu od matek, mają możliwość wyjścia na zewnątrz przez mały otwór w ogrodzeniu. Dzięki temu młode uczą się poruszania po terenie i samodzielnego poszukiwania pokarmu, ale w każdej chwili mogą wrócić do woliery pod opiekę matki. Ponadto ich kontakt z człowiekiem jest ograniczony do niezbędnego minimum.
Hodowla głuszca i wypuszczanie młodych ptaków ma ogromne znaczenie. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska głuszec objęty jest ścisłą ochroną gatunkową oraz jest gatunkiem wymagającym ustalenia stref ochrony ostoi, miejsc rozrodu lub regularnego przebywania. Bez ingerencji człowieka populacja głuszca w niedługim czasie znikłaby zarówno z terenu Beskidu Śląskiego, jak i z terytorium całej Polski.
Zgodę na wypuszczenie pochodzących z hodowli głuszców wydał Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.