W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wieża widokowa przy Zbiorniku Goczałkowickim została oficjalnie otwarta

Wieża widokowa do obserwacji ptaków przy Zbiorniku Goczałkowickim została uroczyście otwarta. Ceremonia, w trakcie której oficjalnie przecięto wstęgę, odbyła się 25 kwietnia w ramach obchodów Dnia Ziemi zorganizowanych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach. Tym samym zainaugurowany został również już trzeci sezon lęgowy ptaków na sztucznej wyspie na Jeziorze Goczałkowickim tzw. „Ptasiej Beczce”.

Otwarcie wieży widokowej - przecięcie wstęgi

Wieża obserwacyjna z widokiem na „śląskie morze” zlokalizowana jest bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej nr 939 pomiędzy Wisłą Wielką a Strumieniem. Umiejscowienie wieży jest nieprzypadkowe, to właśnie w Wiśle Małej nieopodal ujścia Wisły do Zbiornika Goczałkowickiego rozpościera się najlepszy widok na wyspę „Ptasią Beczkę” i górski krajobraz. Platforma wybudowana została w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL i oddano ją do użytku z początkiem nowego roku.

- Platforma widokowa to idealne miejsce, aby obserwować ptaki zakładające gniazda na „Ptasiej Beczce” – sztucznej wyspie wybudowanej pod koniec 2020 r. dla rybitw rzecznych. Punkt obserwacyjny to również dogodne miejsce do podziwiania lokalnego krajobrazu Beskidów. Z wieży można korzystać niespełna cztery miesiące, jednak już teraz możemy powiedzieć, że wpisała się na mapę atrakcji ziemi pszczyńskiej. Wieża ma również aspekt praktyczny, pomaga w pracy badawczej ornitologów i służy w monitorowaniu bezpieczeństwa na zbiorniku - przypomniała Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.

Utworzenie infrastruktury turystycznej, w ramach której w sąsiedztwie punktu obserwacyjnego powstał także parking wraz ze zjazdem z drogi wojewódzkiej oraz altana przy wieży, realizuje jedno z kluczowych zadań projektu i ma służyć edukacji na temat ochrony rybitwy rzecznej i ślepowrona w Dolinie Górnej Wisły poprzez bezpośredni i czynny kontakt z przyrodą.

LIFE VISTULA jako przykład innowacyjnego podejścia do ochrony przyrody

W otwarciu wieży widokowej wzięli udział przedstawiciele instytucji współfinansujący projekt - Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz przedstawiciele samorządów zaangażowanych we współpracę przy realizacji projektu LIFE VISTULA.

 - Pragnę podziękować RDOŚ Katowice realizacji tego projektu. To już drugi projekt LIFE, którego beneficjentem koordynującym jest katowicka regionalna dyrekcja i jest to sytuacja wyjątkową w skali ogólnopolskiej - mówił w trakcie spotkania Andrzej Muter, kierownik wydziału LIFE Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i dodał: - Projekty LIFE służą przede wszystkim przyrodzie, ale też współpracy. Na przykładzie LIFE VISTULA to połączenie jest wzorcowe - współpraca organizacji ekologicznej razem z organem ochrony przyrody. Chciałbym, aby większość projektów LIFE było organizowanych w oparciu o ten model.

Wstęgę na wieży przecięli również gospodarze miejsca, na terenie którego zlokalizowana jest wieża - Barbara Bandoła, starosta pszczyńska i Dariusz Skrobol - burmistrz Pszczyny.

- Przez cały czas, kiedy projekt był realizowany, wspieraliśmy Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach. Cieszę z tej inicjatywy. Przy drodze między Pszczyną a Strumieniem pojawił się bezpieczny parking z tak dużą atrakcją jak wieża widokowa. Ptaki upodobały sobie „Ptasią Beczkę”, czyli miejsce stworzone przez człowieka, a dzięki wieży widokowej możemy ten ptasi gwar obserwować - podkreśliła Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Gwar na wyspie, czyli Ptasi Dzień Ziemi

Ptasi Dzień Ziemi kontynuowany był podczas konferencji na temat projektu LIFE VISTULA, która odbyła się w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Strumieniu. W trakcie prelekcji opowiedziano o podstawowych działaniach zrealizowanych w ramach projektu oraz przybliżono dotychczasowe wyniki i sukcesy monitoringu kolonii lęgowych rybitwy rzecznej, ślepowrona i mewy czarnogłowej. W ramach prelekcji omówiono również miejsce wieży widokowej na mapie atrakcji turystycznych  gminy Pszczyna i powiatu pszczyńskiego.

LIFE.VISTULA.PL to projekt prowadzony jest od 2018 r. przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach, we współpracy z RDOŚ w Krakowie, Górnośląskim Kołem Ornitologicznym i Towarzystwem na rzecz Ziemi. Koszt projektu to 5,5 mln euro. Środki pochodzą z Programu LIFE Komisji Europejskiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}