Zabiegi ochronne w rezerwacie przyrody Łężczok
Jednym z istotnych elementów przyrodniczych rezerwatu przyrody Łężczok są łąki. Ich utrzymanie w krajobrazie rezerwatu wymaga m.in. systematycznego wykaszania. Zabieg został wykonany również w 2023 r.
Mozaika siedlisk naturalnych i półnaturalnych, których istnienie jest współzależne od koegzystencji z człowiekiem, to specyfika rezerwatu przyrody Łężczok. Jednym z istotnych elementów przyrodniczych są tu łąki, które jednak są zbiorowiskami roślinnymi niestabilnymi ekologicznie i podlegają stałej sukcesji w kierunku leśnym. Utrzymanie ekosystemów łąkowych w krajobrazie rezerwatu wymaga prowadzenia czynnej ochrony w postaci ich wykaszania.
Zabieg ten został przeprowadzony również w 2023 roku. Coroczne koszenia przyczyniają się do utrzymania zbiorowisk łąkowych i wielu gatunków owadów z nimi związanych. Dobór terminów i sposobu koszenia, podyktowany jest potrzebą ochrony nie tylko owadów, ale również licznie występującego tam i przepięknie kwitnącego na fioletowo zimowita jesiennego. Czynna ochrona łąk to element gwarancji wysokiej bioróżnorodności rezerwatu.
Zadanie zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.