W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dla osób posiadających zwierzęta domowe należące do inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski

Zdjęcie inwazyjnego gatunku - żółwia czerwonolicego
fot.: Bartłomiej Gorzkowski

Lista IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski

Osoby posiadające zezwolenie na przetrzymywanie zwierząt domowych wydane na podstawie dawnego art. 120 ustawy ochronie przyrody

Dotychczasowe zezwolenia na przetrzymywanie inwazyjnych gatunków obcych (IGO) stwarzających zagrożenie dla Unii wygasną 19 grudnia 2022 r.

Do 19 grudnia 2022 r. należy:

- uzyskać stosowne zezwolenie na podstawie ustawy o gatunkach obcych (więcej informacji) albo

- przekazać zwierzę podmiotowi, który posiada stosowne zezwolenie lub do azylu dla zwierząt albo

- oddać zwierzę do uśmiercenia przez lekarza weterynarii.

W przypadku zwierząt domowych należących do IGO stwarzających zagrożenie dla Polski dotychczasowe zezwolenia na ich przetrzymywanie zachowują ważność.

Osoby nieposiadające zezwolenia na przetrzymywanie zwierząt domowych

Dotyczy to zwierząt domowych przetrzymywanych w celach niekomercyjnych jeszcze przed umieszczeniem gatunku na liście IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski. Datę, którą uznaje się za umieszczenie gatunku na tej liście można znaleźć tutaj.

Do 18 czerwca 2022 r. należy:

  1. złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na przetrzymywanie i przemieszczanie/transport zwierzęcia (więcej informacji) albo
  2. przekazać zwierzę podmiotowi posiadającemu stosowne zezwolenie lub do azylu dla zwierząt albo
  3. oddać zwierzę do uśmiercenia przez lekarza weterynarii.

Uśmiercenia dokonuje się z wykorzystaniem metod niepowodujących u zwierzęcia domowego możliwego do uniknięcia bólu, dystresu lub cierpienia.

Posiadacz zwierzęcia domowego powinien poinformować w terminie 7 dni regionalnego dyrektora ochrony środowiska właściwego ze względu na miejsce zamieszkania o dokonaniu uśmiercenia tego zwierzęcia.

Uwaga:

Kto narusza przepisy dotyczące IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski popełnia przestępstwo lub wykroczenie i może zostać obciążony administracyjną karą pieniężną do 1 000 000 zł.

Pamiętaj więc o zalegalizowaniu przetrzymywanych IGO w przewidzianych prawem terminach!

{"register":{"columns":[]}}