Publicznie dostępny wykaz danych o dokumentach zawierających informację o środowisku i jego ochronie
Jedną z form aktywnego udostępniania informacji o środowisku i jego ochronie jest prowadzenie publicznie dostępnych wykazów danych.
Obowiązek prowadzenia publicznie dostępnych wykazów danych wynika z postanowień zawartych w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko i dotyczy wszystkich organów zobowiązanych na mocy prawa do udostępniania informacji o środowisku i jego ochronie.
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska oraz regionalni dyrektorzy ochrony środowiska prowadzą w formie elektronicznej Publicznie dostępny wykaz danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie. Za pomocą ww. narzędzia publikowane są karty zawierające informacje o wymienionych w art. 21 ust. 2 i 3 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie dokumentach, które wpłynęły oraz zostały wytworzone w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i regionalnych dyrekcjach ochrony środowiska.
Publicznie dostępny wykaz danych prowadzony przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i regionalne dyrekcje ochrony środowiska jest obszerną bazą danych i obejmuje dokumenty zgromadzone w departamentach i wydziałach, a wśród nich w szczególności: decyzje administracyjne wydawane w sprawach związanych ze środowiskiem i jego ochroną wraz z wnioskami o ich wydanie, w tym m.in. pozwolenia emisyjne, decyzje związane z wytwarzaniem i gospodarowaniem odpadami, wnioski o wydanie zezwolenia i zezwolenia na czynności podlegające zakazom lub ograniczeniom w stosunku do gatunków objętych ochroną, zezwolenia na prowadzenie ogrodu botanicznego, ogrodu zoologicznego lub ośrodka rehabilitacji zwierząt, zezwolenia na wykonywanie czynności zakazanych wobec roślin, zwierząt lub grzybów gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić rodzimym gatunkom lub siedliskom, postanowienia w sprawie zażaleń na postanowienia regionalnych dyrektorów ochrony środowiska o konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000, deklaracje środowiskowe, o których mowa w ustawie z dnia 15 lipca 2011 r. o krajowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS), decyzje odmawiające udostępnienia informacji o środowisku i jego ochronie, prognozy i raporty o oddziaływaniu na środowisko, przeglądy ekologiczne oraz określone opinie i ekspertyzy.
Materiały
Publicznie dostępny wykaz danych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie