W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zalecenia i zasady postępowania w odniesieniu do wilka (Canis lupus) w przypadkach występowania sytuacji problemowych

Zalecenia i zasady postępowania w odniesieniu do WILKA (Canis lupus) w przypadkach występowania sytuacji problemowych

Na terenie województwa małopolskiego populacja wilka najliczniej występuje w południowej części, gdzie istnieją bardzo dogodne warunki siedliskowe i dobra baza pokarmowa dla tego drapieżnika. W tej części województwa również najczęściej stwierdzane są konflikty powodowane prze wilka w tym szkody w pogłowiu zwierząt gospodarskich.

Wilki, w tym szczególnie osobniki młode, wędrują czasem na duże odległości, aby znaleźć partnera i miejsce na założenie grupy rodzinnej. Migrując pomiędzy większymi kompleksami leśnymi, przez szlaki komunikacyjne i w pobliżu obszarów zabudowanych, narażone są na wiele niebezpieczeństw, nierzadko stając się ofiarami kolizji drogowych.

Każdorazowo w sytuacji odnalezienia martwego wilka zawiadomić należy Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie.

Najczęstszą przyczyną konfliktów na linii człowiek - wilk są szkody powodowane w pogłowiu zwierząt gospodarskich. Zdarzeń takich można jednak uniknąć, dzięki właściwym działaniom prewencyjnym – odpowiedniej opiece nad inwentarzem oraz stosowaniu odpowiednich zabezpieczeń. W tym celu można wykorzystywać proste, a jednocześnie bardzo skuteczne  fladry (cienkie sznury z przywieszonymi paskami czerwonego, zwiewnego materiału) lub odpowiednio zaprojektowane i dobrane pastuchy elektryczne. Opis środków technicznych i sposobów ich wykorzystania do ochrony inwentarza znajdują się w poradniku ochrony zwierząt hodowlanych przed wilkami.

Z uwagi na możliwe zaniepokojenie mieszkańców lokalnych społeczności związane z obecnością wilków opracowane zostały zalecane działania dotyczące postępowania w takich przypadkach. Należy również pamiętać, że zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. Potrzeby te obejmują również sprawy związane z bezpieczeństwem obywateli, dlatego też zapewnienie bezpieczeństwa lokalnej społeczności spoczywa w głównej mierze na tym organie. Ponadto w przypadku zauważenia wilków, szczególnie zachowujących się w sposób nietypowy, zalecane jest powiadomienie właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie na wiosek poszkodowanych szacuje szkody i wypłaca odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki w województwie małopolskim.

Aspekty formalno-prawne dotyczące zadań i możliwości podejmowania działań w odniesieniu do wilka, jako gatunku chronionego, zgodnie z kompetencjami posiadanymi przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie są kompleksowo omówione w prezentacji.

Materiały dostępne do pobrania znajdują sie na dole strony. Zachęcamy także do zapoznania się z prezentacją ze spotkania (autorstwa S. Nowak, R. Mysłajek, M. Szewczyk): "Wykorzystanie nowoczesnych technik w interwencjach dotyczących wilka".

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu:

Osoba kontaktowa

Telefon kontaktowy

Zakres

Sylwia Słowińska

Główny Specjalista w Wydziale Finansów i Budżetu

0 12 619 81 66

Odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki (art. 126 ustawy o ochronie przyrody).

Izabela Banaszewska

Specjalista w Wydziale Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000

0 12 619 81 27

Odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki (art. 126 ustawy o ochronie przyrody).

 

 Wydzialł Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000

012 619 81 49

 

Zgłoszenia odnalezienia martwych wilków (art. 58 ustawy o ochronie przyrody).

Derogacje od zakazów (art. 56 ustawy o ochronie przyrody).

 

Materiały

Poradnik ochrony zwierząt hodowlanych przed wilkami
2016​_Poradnik​_ochr​_zwierz​_hod​_icon.pdf 3.99MB
Zalecane działania w oparciu o różne zachowania wilków
WilkZachowania​_Działania​_icon.pdf 0.39MB
Aspekty formalno-prawne dotyczące zadań i możliwości podejmowania działań w odniesieniu do wilka
20181108-Aspekty-prawne-ochrony-wilka​_icon​_1.pdf 0.94MB
Wykorzystanie nowoczesnych technik w interwencjach dotyczących wilka
Wilk​_NoweTechniki​_Fin​_icon.pdf 6.32MB
{"register":{"columns":[]}}