W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Logo NFOŚiGW w kolorze zielonym i czerwonym

Zarządzanie populacjami gatunków chronionych powodujących szkody — stosowanie materiałów zabezpieczających przed szkodami: zakup siatki i pastuchów elektrycznych (2021-2023)

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie w celu złagodzenia napięć, pomiędzy człowiekiem a zwierzętami chronionymi wyrządzającymi szkody, pozyskuje rokrocznie dofinansowanie z NFOŚiGW na zakup materiałów zapobiegających wystąpieniu szkód. Zadanie ma na celu zminimalizowanie negatywnych skutków działalności wilków, rysi, bobrów i niedźwiedzi na gospodarkę człowieka oraz umożliwienie bezkonfliktowej lub też akceptowalnej społecznie koegzystencji na jednym obszarze zwierząt i ludzi.

Zadanie obejmuje zakup siatki ogrodzeniowej i słupków metalowych, i przekazanie tych materiałów osobom poszkodowanym w celu zabezpieczenia gruntów ornych, sadów, szkółek, lasów, grobli stawów hodowlanych, infrastruktury technicznej, drzew i innych rodzajów mienia. Kupowane są również zestawy pastuchów elektrycznych, które są przekazywane poszkodowanym osobom w celu wykonania półtrwałych ogrodzeń wokół koszarów zagród i pastwisk, w których trzymane są zwierzęta w okresie pastwiskowym, zwłaszcza w okresie nocy, a także wokół pasiek, w których znajdują się ule oraz inny sprzęt do produkcji pszczelarskiej oraz terenów upraw np. kukurydzy.

W ramach projektu zabezpieczane są przede wszystkim stada zwierząt hodowlanych (owiec, bydła, danieli) oraz gospodarstwa pszczelarskie, zlokalizowane m.in. w Beskidzie Niskim, Beskidzie Sądeckim, Beskidzie Wyspowym,Tatrach, Podhalu, Pieninach przed działaniami dużych drapieżników - wilków, rysi i niedźwiedzi. W zakresie działań związanych z ograniczeniem szkód wyrządzanych przez bobry, są one skoncentrowane na sadach, szkółkach leśnych oraz szkółkach drzewek i krzewów owocowych, użytkach rolnych, lasach i innych, zlokalizowanych na terenie całego województwa małopolskiego, a także na stawach hodowlanych zlokalizowanych w większości w zachodniej części województwa małopolskiego, gdzie szkody związane z działalnością bobrów są wyjątkowo duże i długotrwałe.

Osoby, których uprawy lub hodowle zostały poszkodowane w wyniku działalności zwierząt chronionych - wilków, rysi, niedźwiedzi i bobrów - mogą zgłosić chęć udziału w niniejszym projekcie i pozyskać niezbędny sprzęt do zabezpieczenia swojego mienia. Urządzenia będą przekazywane po podpisaniu odpowiednich umów, gwarantujących odpowiednią ich eksploatację i przeznaczenie. Wszelkich informacji o projekcie udziela p. Tomasz Ciepły - e-mail: tomasz.cieply.krakow@rdos.gov.pl,  tel.: 12 619 81 49

Kwota dofinansowania ze środków NFOŚiGW w 2021 r.: 211 611,77 zł

Kwota dofinansowania ze środków NFOŚiGW w 2022 r.: 159 866 zł

Kwota dofinansowania ze środków NFOŚiGW w 2023 r.: 234 362,10 zł

{"register":{"columns":[]}}