W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Czynna ochrona wybranych siedlisk i gatunków na terenie województwa lubelskiego w roku 2022”

15.03.2022

W dniu 1 marca 2022 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie zwarła umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej w Lublinie na realizację projektu pod tytułem „Czynna ochrona wybranych siedlisk i gatunków na terenie województwa lubelskiego w roku 2022”

kwiat_WFOS

Główne zadania projektowe to:

  1. Ochrona czynna rezerwatów przyrody i obszarów Natura 2000 - wykonanie zabiegów ochrony czynnej muraw kserotermicznych w rezerwacie przyrody „Podzamcze” i „Skarpa Dobrska”, objętym ochroną także jako obszar Natura 2000 Przełom Wisły w Małopolsce PLH060045, oraz w projektowanym rezerwacie „Mięćmierz”, również objętym ochroną jako obszar Natura 2000 Przełom Wisły w Małopolsce PLH060045;
  2. Ograniczenie antropopresji na obszary Natura 2000 - wykonanie ogrodzenia muraw kserotermicznych na terenie obszaru Natura 2000 Bystrzyca Jakubowicka PLH060096 oraz obszaru Przełom Wisły w Małopolsce PLH060045 (projektowany rezerwat  przyrody Mięćmierz);
  3. Oznakowanie rezerwatów przyrody na terenie województwa lubelskiego;
  4. Czynna ochrona bociana białego – wykonanie prac rewitalizacyjnych istniejących gniazd bociana białego;
  5. Ograniczenie konfliktów na linii bóbr europejski – człowiek poprzez zakup siatek ogrodzeniowych wraz z elementami do ich montażu i przekazanie tych materiałów osobom poszkodowanym (ponoszącym straty) w wyniku działalności bobrów, w celu grodzenia m.in. cennych upraw i zabezpieczania grobli rozkopywanych przez bobry.

 

Spodziewane efekty ekologiczne realizowanych zadań projektowych:

 

  1. Wykonanie zabiegów ochronny czynnej muraw kserotermicznych w rezerwatach przyrody i obszarach Natura 2000 przyczyni się do utrzymania we właściwym stanie ochrony cennych siedlisk przyrodniczych oraz gatunków będących przedmiotami ochrony rezerwatów przyrody i obszarów Natura 2000.
  2. Ograniczenie antropopresji na obszary Natura 2000, poprzez wykonanie ogrodzenia, będzie służyło zachowaniu przedmiotów ochrony obszaru Natura 2000 Bystrzyca Jakubowicka PLH060096 oraz obszaru Przełom Wisły w Małopolsce PLH060045 (projektowany rezerwat przyrody Mięćmierz), tj. siedliska 6210 Murawy kserotermiczne Festuco-Brometea, we właściwym stanie ochrony.
  3. Oznakowanie granic rezerwatów przyrody w miejscach szczególnie uczęszczanych (m.in. przy szlakach komunikacyjnych) będzie służyło identyfikacji formy ochrony przyrody. Przyczyni się to do zwiększenia stanu wiedzy na temat przebiegu granic rezerwatów przyrody i obszarów Natura 2000. Skutkowało to będzie lepszym egzekwowaniem zakazów obowiązujących na obszarze tych form ochrony przyrody i w związku z powyższym - zmniejszeniem antropopresji na ich przyrodę.
  4. Podstawowym oczekiwanym efektem zadania dotyczącego czynnej ochrony bociana białego będzie utworzenie alternatywnych miejsc gniazdowania lub zabezpieczenie gniazd zagrożonych w wyniku konfliktu społecznego oraz rewitalizacja zniszczonych i niedostępnych dla ptaków gniazd, zlokalizowanych na terenie województwa lubelskiego. Realizacja zadania pozwoli na utrzymanie na obecnym (dobrym) poziomie liczby miejsc lęgowych tego gatunku. W dalszej perspektywie umożliwi to ptakom wyprowadzenie młodych i utrzymanie sukcesu lęgowego na obecnym poziomie, a w konsekwencji pozwoli na utrzymanie obecnej liczebności populacji bociana białego na terenie województwa. Realizacja zadania pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa bocianich lęgów, a zarazem ochroni otoczenie przed niepożądanymi skutkami sąsiedztwa gniazda.
  5. Wykonanie zadania pod tytułem „ograniczanie konfliktów na linii bóbr europejski – człowiek” przyczyni się do zmniejszenia rozmiaru szkód wyrządzanych przez bobra europejskiego w cennych uprawach leśnych i sadach owocowych zlokalizowanych w pobliżu cieków wodnych (zgryzanie drzew), jak również na stawach hodowlanych (rozkopywanie grobli okalających stawy). Doprowadzi to do poprawy wizerunku bobra w lokalnych społecznościach oraz ograniczy konflikty związane z bytowaniem bobrów w miejscach użytkowanych przez człowieka. Przyczyni się to do ograniczenia przypadków niszczenia tam, żeremi, czy zabijania bobrów. W związku z tym, że bobry pozostaną na dotychczasowych stanowiskach, zachowane zostaną pozytywne aspekty ich działalności związane ze wzrostem bioróżnorodności, wzrostem retencji wód i osadów, uruchomieniem procesów samooczyszczania wód.
{"register":{"columns":[]}}