Obchody Światowego Dnia Mokradeł – od teorii do praktyki
13.02.2024
W miniony piątek, z inicjatywy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS w Lublinie, kontynuowano obchody Światowego Dnia Mokradeł. Zaproponowana forma świętowania odbiegała od utartych konwenansów, bowiem zamiast tradycyjnej konferencji, przystąpiliśmy do wykonywania konkretnych działań ochronnych na terenie specjalnego obszaru ochrony siedlisk Torfowiska Chełmskie PLH060023 oraz obszaru specjalnej ochrony ptaków Chełmskie Torfowiska Węglanowe PLB060002.
Działaniami ochronnymi objęto działkę należącą do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, położoną w sąsiedztwie rezerwatu przyrody „Brzeźno”. Swoistym ewenementem jest to, że na jej powierzchni występuje mozaika siedlisk przyrodniczych – torfowisk węglanowych, łąk trzęślicowych oraz muraw kserotermicznych. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, w tym pracowników Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, pracowników i studentów UMCS, Ogrodu Botanicznego UMCS, Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego oraz Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego, udało się usunąć nalot zakrzaczeń wierzbowych i głogowych z powierzchni przekraczającej 2 hektary. Oczywiście na miejscu nie zabrakło pracowników RDOŚ w Lublinie.
Działania ochronne na wskazanym terenie niegdyś były cyklicznie wykonywane przez wolontariuszy w ramach akcji „Brzózka” z inicjatywy Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Liczymy, że w przyszłości będą kontynuowane właśnie w ramach obchodów Światowego Dnia Mokradeł. Serdecznie dziękujemy uczestnikom, którzy mimo niesprzyjających warunków pogodowych, dzielnie, a przede wszystkim efektywnie wykonywali działania ochronne.