Ochrona bociana białego na Lubelszczyźnie
29.06.2022
Bocian biały jest ptakiem powszechnie znanym i charakterystycznym dla Polski. Pomimo przychylnego nastawienia ze strony ludzi jest on narażony na wiele niebezpieczeństw. Istotnym zagrożeniem dla bocianów jest niedobór obiektów dogodnych do posadowienia gniazda. Stare, zamierające drzewa z suchymi konarami, pierwotne miejsca zakładania gniazd przez bociany, są obecnie coraz rzadsze. W zamian bocian biały lokuje swoje gniazda na innych obiektach, takich: jak słupy wolnostojące lub linii elektroenergetycznych niskiego napięcia, dachy budynków, kominy – czasami czynne. Jest to niebezpieczne dla ptaków oraz niekorzystne dla użytkowników urządzeń, czy budynków. Dużym problemem jest również nagromadzenie materiału gniazdowego, który może zostać zrzucony pod wpływem wiatru lub pod własnym ciężarem oraz zaplątywanie się piskląt w plastikowe sznurki, którymi dorosłe osobniki wyścielają gniazdo.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie przeprowadziła, w czwartym kwartale 2021 roku, rewitalizację 25 istniejących gniazd bociana białego.
Prace te polegały na:
- podcinaniu gałęzi na drzewach utrudniających dolot ptaków do gniazda usytuowanego na drzewie;
- wymianie starych i już zniszczonych platform;
- usuwaniu nadmiaru materiału gniazdowego oraz usuwaniu roślinności z nieużytkowanych gniazd;
- usuwaniu plastikowych sznurków i innych antropogenicznych elementów z gniazda;
- poprawie posadowienia gniazd na słupach wolnostojących, ewentualnie na doprowadzeniu go do pionu, czy wymianie uszkodzonego słupa.
Przeprowadzona renowacja gniazd miała na celu umożliwienie bocianom założenia lęgów na gniazdach, których stan utrudniał lub uniemożliwiał ich zasiedlenie, a tym samym osiągnięcie sukcesu lęgowego.
Rewitalizacje gniazd przeprowadzono na terenie dwudziestu czterech lubelskich gmin: Zamość, Leśna Podlaska, Baranów, Biała Podlaska, Łomazy, Radzyń Podlaski, Sosnowica, Tomaszów Lubelski, Sosnówka, Komarówka Podlaska, Kąkolewnica, Żyrzyn, Wisznice, Kłoczew, Borki, Garbów, Dzwola, Kąkolewnica, Nałęczów, Kłoczew, Niedźwiada, Lubartów, Dzwola, Józefów.
Należy podkreślić, że do RDOŚ w Lublinie wpływają informacje o zasiedleniu rewitalizowanych gniazd i sukcesach lęgowych bocianów je zajmujących.
Realizacja zadania była możliwa dzięki bardzo pozytywnemu podejściu wszystkich właścicieli posesji do realizacji rewitalizacji gniazd.
Środki na ten cel zostały w całości pozyskane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w ramach projektu pt. „Czynna ochrona wybranych siedlisk i gatunków na terenie województwa lubelskiego w roku 2021”
Zadanie to było kontynuacją prac realizowanych w latach 2014, 2016 i 2017, 2018, 2019 i 2020 (przy dofinansowaniu ze środków WFOŚiGW w Lublinie), kiedy to wykonano prace rewitalizacyjne odpowiednio 13, 19, 12, 11, 17 i 12 sztuk gniazd bociana białego.