W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ochrona ostoi dubelta na Lubelszczyźnie

26.04.2022

Ostoja dubelta

8 kwietnia 2022 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie zawarła porozumienie o współpracy z Lubelskim Towarzystwem Ornitologicznym (LTO). Celem porozumienia jest poprawa stanu zachowania cennych przyrodniczo siedlisk – zmiennowilgotnych łąk trzęślicowych oraz miejsc gniazdowania i żerowania lokalnej populacji dubelta Gallinago media w obszarze Natura 2000 Krowie Bagno PLH060011. Współpraca ta będzie prowadzona w ramach realizowanych projektów: „Ochrona siedlisk i gatunków terenów nieleśnych zależnych od wód” POIS.02.04.00-00-0108/16, który jest realizowany przez RDOŚ w Lublinie, a współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz „Implementacja Krajowego Programu Ochrony Dubelta – etap I” (LIFE17 NAT/PL/000015), który jest realizowany przez LTO, a współfinansowany jest przez Komisję Europejską z Instrumentu Finansowego LIFE+ oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Działania z zakresu ochrony czynnej zgodne z zapisami zawartymi w Planie Zadań Ochronnych obszaru Natura 2000 Krowie Bagno PLH060011, prowadzone są na działkach będących własnością Skarbu Państwa w trwałym zarządzie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. W ramach projektu „Ochrona siedlisk i gatunków terenów nieleśnych zależnych od wód” w roku 2021 na tym obszarze na siedlisku zmiennowilgotnych łąk trzęślicowych prowadzono działania ochrony czynnej, polegające na wycięciu krzewów i nalotu oraz podrostu drzew, głównie wierzb, na obszarze 27 ha. Prace te pozwoliły na odtworzenie otwartego charakteru siedliska łąk oraz zahamowaniu sukcesji. W roku 2022 RDOŚ w Lublinie będzie również realizował na tym obszarze zabiegi ochronne mające na celu utrzymanie efektu poprzez koszenie. Natomiast od 2023 r. LTO przejmie realizację działań ochronnych na tym obszarze w ramach projektu „Implementacja Krajowego Programu Ochrony Dubelta – etap I” (więcej informacji na stronie www.dubelt.org.pl). Działania LTO będą komplementarne do tych podejmowanych przez RDOŚ w Lublinie i będą uwzględniały usuwanie drzew i krzewów oraz koszenie w celu zapewnienia właściwego stanu ochrony siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk lęgowych dubelta Gallinago media.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}