Ograniczanie konfliktów na linii bóbr europejski – człowiek
29.12.2022
Współdziałanie RDOŚ w Lublinie z właścicielami stawów oraz sadów w zakresie zabezpieczania stawów rybnych i upraw sadowniczych przed działalnością bobrów
Znaczny wzrost populacji bobrów europejskich, który nastąpił w ostatnim dziesięcioleciu, ma swoje pozytywne i negatywne skutki. Istotnym plusem dla przyrody jest wzrost powierzchni wilgotnych i bagiennych oraz małych zbiorników wodnych, a także stwarzanie dogodnych warunków innym organizmom i przyspieszenie procesu samooczyszczania wód powierzchniowych. Negatywnym efektem są konflikty z człowiekiem na terenach użytkowanych gospodarczo. Szczególnie narażone na działalność bobrów są stawy rybne i uprawy sadownicze.
Aby ograniczyć ilość szkód wyrządzanych przez bobry, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie od 2012 roku prowadzi działania minimalizujące szkody, takie jak:
- zakup siatek ogrodzeniowych, metalowych do zamontowania w najbardziej newralgicznych miejscach sąsiadujących z miejscami bytowania bobrów, w celu zabezpieczenia przed ścinaniem drzew oraz rozkopywaniem grobli,
- zakup rur przelewowych i ich montaż w tamach bobrowych, w celu zmniejszenia zalanych powierzchni,
Działania te były prowadzone w ramach projektów finansowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Przy dofinansowaniu WFOŚiGW w Lublinie w roku 2015 zakupiono łącznie 1155 mb siatek ogrodzeniowych metalowych (wraz z elementami do ich montażu), które zostały przekazane właścicielom cennych upraw oraz stawów hodowlanych, ponoszącym straty poprzez działalność bobrów, do zamontowania w 7 lokalizacjach.
W roku 2016 nabyto 2 348 mb (15 zestawów) siatek ogrodzeniowych, które zostały przekazane do zamontowania w 13 lokalizacjach, w roku 2017 - 2 480 mb (10 zestawów) siatek ogrodzeniowych - w 6 lokalizacjach, a w roku 2018 - 1 205 mb (4 zestawy) siatek ogrodzeniowych - w 4 lokalizacjach.
Natomiast w roku 2019, przy dofinansowaniu WFOŚiGW w Lublinie, zakupiono 960 mb (5 zestawów) siatek (wraz z elementami do ich montażu) do zabezpieczenia stawów rybnych oraz cennych drzewostanów w 5 lokalizacjach, Dodatkowo, przy dofinansowaniu NFOŚiGW, zakupiono 8 629,0 mb (13 zestawów) siatek zabezpieczających przed szkodami powodowanymi przez bobry.
W roku 2020 zakupiono łącznie 5 920 mb (11 zestawów) siatek, a w roku 2021 nabyto 3 zestawy siatek o długości 1075 mb.
W bieżącym roku, przy dofinansowaniu WFOŚiGW w Lublinie, w ramach zadania pod tytułem „Ograniczanie konfliktów na linii bóbr europejski – człowiek” łącznie nabyto 1400 mb (5 zestawów) siatek ogrodzeniowych, które zostały przekazane pięciu właścicielom cennych stawów hodowlanych, ponoszącym straty poprzez działalność bobrów, w celu ich zamontowania w newralgicznych miejscach na groblach.
Działania podejmowane przez RDOŚ w Lublinie przyczyniają się do zmniejszenia rozmiaru szkód wyrządzanych przez bobra europejskiego na stawach hodowlanych (rozkopywanie grobli okalających stawy) oraz w sadach i uprawach leśnych zlokalizowanych w pobliżu cieków wodnych (zgryzanie drzew). Doprowadza to do poprawy wizerunku bobra wśród lokalnych społecznościach oraz ogranicza (łagodzi) konflikty związane z bytowaniem bobrów na terenach użytkowanych przez człowieka. Tym samym zmniejsza się ilość przypadków nielegalnego niszczenia tam, żeremi, czy zabijania bobrów. W związku z tym zachowane zostają pozytywne aspekty działalności tych zwierząt związane ze zwiększeniem bioróżnorodności, wzrostem retencji wód i osadów, czy uruchomieniem procesów samooczyszczania wód.