W krajobrazie akustycznym Puławskiego Parku
24.10.2022
20 października 2022 r. w ramach „Dnia Krajobrazu” przeprowadzone zostały po Zespole Pałacowo-Parkowym w Puławach 2 Spacery Krajobrazowe pn. W krajobrazie akustycznym Puławskiego Parku.
Spacery, w których uczestniczyła młodzież z puławskich szkół podstawowych, poprowadził dr Andrzej Pawłowski – główny specjalista w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. Partnerem w organizacji wydarzenia było Muzeum Czartoryskich w Puławach.
Spacery odbyły się w warunkach plenerowych w godz. 11-12.15 i 12.30-13.45. W pierwszym spacerze uczestniczyło 29 uczniów (oraz dwoje opiekunów), a w drugim 39 uczniów (i troje nauczycieli).
Nawiązując do tegorocznego hasła Dnia Krajobrazu „Krajobraz: doświadczam w pełni” podczas spacerów szczególną uwagę zwrócono na krajobraz akustyczny historycznego miejsca wraz z próbą rejestracji - „zapisania” aktualnych dźwięków. Głównym celem przeprowadzonych zajęć – spacerów było uwrażliwienie receptorów słuchu młodego pokolenia.
W pierwszej części spacerów pracownicy Muzeum Czartoryskich w Puławach zaprezentowali w syntetycznej formie dzieła księżnej Izabeli Czartoryskiej, w tym założenia ogrodowe w Puławach. Uczestnicy spaceru poszukiwali odpowiedzi na pytanie: jakie dźwięki dominowały w puławskim ogrodzie 200 lat temu?
Zasadnicza część plenerowych spacerów polegała na rejestracji przez młodzież aktualnych dźwięków na terenie Osady Pałacowej. Uczestnicy spacerów zostali podzieleni na mniejsze zespoły („Świątynia Sybilli”, „Dziedziniec Honorowy”, „Brama Rzymska”) w ramach których każdy mógł indywidualnie, przy pomocy mikrofonów (ołówków), „nagrywać” dźwięki na przygotowanych kartach.
Na zakończenie zajęć edukacyjnych młodzież prezentowała zarejestrowany aktualny krajobraz akustyczny Osady Pałacowej.