W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania ochronne w rezerwacie przyrody Gołoborze

03.12.2020

Działania ochronne w rezerwacie przyrody Gołoborze

Gołoborza to formacje skalne, zbudowane z lekko zedeponowanego rumoszu skalnego, który tworzą gruz, mniejsze i większe głazy lub bloki skalne. W Bieszczadach występują one zazwyczaj na wysokości powyżej 1100 m n.p.m, w rezerwacie przyrody Gołoborze natomiast znajdują się one w przedziale od około 540 m do ponad 610 m n.p.m., stąd też jego wyjątkowość.

Cały rezerwat przyrody zajmuje powierzchnię nieco ponad 12 ha, natomiast samo rumowisko skalne stanowi nie więcej niż ok. 30% jego powierzchni, pozostałą cześć stanowi las, jednak z uwagi na jego wyjątkowość, to ono przyczyniło się do powstania tego obiektu. Pomimo, że rodzaj rezerwatu określono jako przyrody nieożywionej, to ogromny jego walor stanowi przyroda ożywiona - oprócz szeregu rzadkich i chronionych gatunków roślin naczyniowych, bardzo interesującą grupę stanowią tam porosty i mszaki.

Niestety w wyniku sukcesji ekologicznej gołoborze zarasta, stąd - w celu zachowania jego otwartego charakteru - koniecznym jest podejmowanie działań za zakresu ochrony czynnej, polegających na wycince drzew i krzewów. Ostatnie tego typu zabiegi wykonane były w 2015 r. Tegoroczne działania były ich kontynuacją, przy czym miały one większą skalę. Dzięki temu - pomimo trudnych warunków z uwagi na dużą stromiznę - udało się odsłonić wszystkie fragmenty gołoborza.  

Rezerwat przyrody Gołoborze jest udostępniony do ruchu turystycznego (posiada wyznaczony szlak ruchu pieszego) - prowadzi do niego ścieżka przyrodnicza Do Rabskiego Potoku.

Powyższe działania zostały dofinansowane z projektu Działania ochrony czynnej w rezerwatach przyrody województwa podkarpackiego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

{"register":{"columns":[]}}