Działania ochrony czynnej w rezerwatach przyrody województwa podkarpackiego
Projekt pn. "Działania ochrony czynnej w rezerwatach przyrody województwa podkarpackiego"
realizowany jest w ramach umowy o dofinansowanie nr 619/2021/Wn-50/OP-WK/D z dnia 15 lipca 2021 r., zmienionej Aneksem nr 1/873 z dnia 16 września 2022 r. oraz Aneksem nr 2/667 z dnia 25 maja 2023 r.
ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Kwota dofinansowania: 71 500,00 zł
Zadanie realizowane jest w 5 rezerwatach przyrody wybranych spośród występujących 97 na terenie województwa podkarpackiego.
Jego celem jest przeprowadzenie niezbędnych dla zachowania przedmiotów ochrony tych rezerwatów działań ochronnych wynikających z ustanowionych zarządzeń Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie w sprawie ustanowienia zadań ochronnych dla rezerwatów przyrody.
Wytypowane rezerwaty przyrody położone są w różnych częściach województwa podkarpackiego, reprezentują różne przedmioty i cele ochrony, zaliczane są również do różnych rodzajów rezerwatów. Jednak wszystkie mają na celu zachowanie i ochronę elementów przyrodniczych (gatunków i zespołów), których geneza i funkcjonowanie związane jest z aktywnością człowieka.
Do zadania wybrano następujące rezerwaty przyrody:
- Rezerwat przyrody „Jamy” - florystyczny rezerwat „Jamy” zlokalizowany jest na terenie miasta Przemyśla, zajmuje powierzchnię 1,99 ha. Celem powołania rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych stanowiska lnu austriackiego Linum austriacum. Wnioskowanymi działaniami objęty będzie cały rezerwat przyrody.
- Rezerwat przyrody „Winna Góra” - rezerwat florystyczny zajmuje powierzchnie 0,10 ha i położony jest na terenie miasta Przemyśla. Został utworzony w celu zachowania ze względów naukowych naturalnego stanowiska wisienki karłowatej Prunus fruticosa. Wnioskowanymi działaniami objęty będzie cały rezerwat przyrody.
- Rezerwat „Kalwaria Pacławska” - rezerwat krajobrazowy obejmujący obszar o łącznej powierzchni 173,30 ha, położony w miejscowościach Nowosiółki Dydyńskie i Huwniki, gmina Fredropol, powiat przemyski. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych drzewostanu bukowo - jodłowego oraz elementów krajobrazu kulturowego. Nie ma możliwości wskazania konkretnej powierzchni objętej wnioskowanymi działaniami, z uwagi na konieczność usunięcia pojedynczych drzew zaburzających wzrost cisów. Szacuje się, że powierzchnia działań wyniesie około 5 a.
- Rezerwat przyrody „Cisy w Serednicy” - rezerwat florystyczny obejmujący obszar o łącznej powierzchni 14,29 ha, położony w miejscowości Wola Romanowa, gmina Ustrzyki Dolne, powiat bieszczadzki. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych stanowiska cisa pospolitego Taxus baccata. Nie ma możliwości wskazania konkretnej powierzchni objętej działaniami, z uwagi na konieczność usunięcia pojedynczych drzew zaburzających wzrost cisów. Szacuje się, że powierzchnia działań wyniesie około 10 a.
- Rezerwat przyrody „Broduszurki” - rezerwat torfowiskowy obejmujący obszar 25,57 ha, położony jest w gminie Dubiecko, powiat przemyski. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych dobrze wykształconych zbiorowisk torfowiskowych z dużą ilością roślin chronionych. Zaplanowane prace polegać będą na odkrzaczeniu i zapobieganiu naturalnej sukcesji na terenach łąkowych wchodzących w skład rezerwatu przyrody. Działaniami objęty jest obszar około 1,5 ha.
Harmonogram prac:
- Koszenie: Jamy i Winna Góra corocznie w latach 2021 - 2023
- Wykonanie działań ochrony czynnej w rezerwatach przyrody "Cisy w Serednicy" i "Kalwaria Pacławska" usuwanie drzew konkurujących z cisem (wycinka, uporządkowanie) w 2021 r.
- Wykonanie działań ochrony czynnej w rezerwacie przyrody "Broduszurki" powstrzymanie sukcesji roślin drzewiastych w 2023 r.