Pierwszy, nowy rezerwat – „Mur Krzeczkowski”
06.12.2024
Oto nasz mikołajkowy prezent! Rezerwat przyrody „Mur Krzeczkowski”, jako pierwszy w kraju, uroczyście otwiera listę nowych rezerwatów. To jednocześnie setny rezerwat na obszarze Podkarpacia.
4 grudnia 2024 r., podczas uroczystej konferencji prasowej w Krzeczkowej, dr Sławomir Serafin - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie podpisał akt powołujący ten rezerwat. Jest to pierwszy w Polsce rezerwat przyrody spośród zgłoszonych w ramach inicjatywy PGL Lasy Państwowe „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”!
Materiał publikujemy dzięki pomocy i współpracy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Zapraszamy do wirtualnej wycieczki po najnowszym rezerwacie.
Rezerwat „Mur Krzeczkowski”
Powierzchnia i lokalizacja rezerwatu
Rezerwat przyrody „Mur Krzeczkowski” zajmuje powierzchnię 62,44 ha. Położony jest w gminie Krasiczyn i miejscowości Krzeczkowa. Grunty wchodzące w skład rezerwatu znajdują się w zarządzie PGL LP Nadleśnictwa Krasiczyn, zaś zgodnie z podziałem powierzchniowym przyjętym w Planie Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Krasiczyn na lata 2018-2027, zlokalizowany jest w Leśnictwach Krzeczkowa i Cisowa.
Rezerwat przyrody „Mur Krzeczkowski” leży w obrębie obszarów Natura 2000: Pogórze Przemyskie PLB180001 i Ostoja Przemyska PLH180012.
Charakterystyka obszaru
Rezerwat chroni unikalną wychodnię skalną – skarpę denudacyjną typu „kuesta”, zbudowaną z twardych margli krzemionkowych rozpadający się na ostrokrawędzisty gruz. Formacja ta powstała w wyniku długotrwałych procesów geologicznych, które poprzez powolną erozję, okalających rezerwat bardziej miękkich warstw skalnych, utworzyły charakterystyczny skalny mur.
Charakterystyczne „tektoglify” na powierzchni skał to ślady ruchów tektonicznych masywu, poślizgu warstw skalnych, które tworzą fascynujące wzory.
Wokół formacji rośnie buczyna karpacka i jaworzyna, a jednym z ciekawszych elementów flory jest języcznik zwyczajny Asplenium scolopendrium. Jest to roślina, która preferuje wilgotne, zacienione stanowiska, szczególnie na stromych, skalistych zboczach.
W rezerwacie „Mur Krzeczkowski” znajduje dla siebie idealne warunki, porastając strome, skalne zbocza wychodni, gdzie gleba jest cienka, a wilgotność względnie wysoka. Ta rzadko spotykana roślina jest cennym elementem flory rezerwatu.
Rezerwat już wcześniej był przedmiotem zainteresowania naukowego. Jego unikalna forma geologiczna została odnotowana m.in. w Przeglądzie Geologicznym (Nr 6, czerwiec 1988) oraz w Przewodniku LIX Zjazdu Polskiego Towarzystwa Geologicznego (1988).
Na terenie rezerwatu znajduje się stanowisko dokumentacyjne „Krzeczkowski Mur”, które stanowi cenne źródło wiedzy o geologii tego obszaru. Powstało ono w 1998 r. i zajmuje powierzchnię 0,45 ha.
Uzasadnienie ochrony
Celem ochrony w rezerwacie przyrody jest zachowanie skarpy denudacyjnej typu „kuesta”, zbudowanej z twardych margli krzemionkowych oraz stanowisko języcznika zwyczajnego Asplenium scolopendrium.