W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Termowizja w służbie ochrony przyrody

20.12.2024

Dziś trafiła do nas kamera termowizyjna. W ramach współpracy z firmą HIKMICRO otrzymaliśmy możliwość nieodpłatnego przetestowania jednego z najnowszych modeli kamery termowizyjnej Lynx

przekazanie kamery termowizyjnej

Kamera termowizyjna Lynx to urządzenie, działające na zasadzie wykrywania promieniowania podczerwonego, które emituje każdy obiekt w zależności od jego temperatury. Wszystkie obiekty, w tym zwierzęta, emitują ciepło, które może być wykryte przez kamerę termowizyjną, nawet w całkowitej ciemności.

Możliwości kamery termowizyjnej zostaną sprawdzone w szczególnie w kontekście monitorowania i weryfikacji gniazdowania ptaków, dla których tworzone są strefy ochrony. Termowizja pozwoli na wykrycie obecność ptaków (zarówno dorosłych jak i piskląt) w gniazdach lub dziuplach, co z uwagi na ich lokalizacje wysoko w koronach drzew, jest trudne. Co najważniejsze, zastosowanie tej technologii minimalizuje ryzyko płoszenia czy niepokojenia.

Urządzenie to może zostać również wykorzystane przy monitorowaniu aktywności problemowych osobników niedźwiedzi czy wilków, które mogą stanowić zagrożenie dla ludzi lub gospodarstw. Obserwowanie ich ruchów w pobliżu zabudowy w warunkach nocnych lub w trudnych warunkach pogodowych, takich jak mgła, opady deszczu czy śniegu, jest znacznie łatwiejsze za pomocą termowizji. Kamera wykrywa różnice w temperaturze ciała zwierząt i umożliwia ich identyfikację nawet w pełnej ciemności, co stanowi ogromną przewagę nad tradycyjnymi metodami monitoringu. Pozwoli to na dużo szybsze i sprawniejsze reagowanie w sytuacjach problemowych.

W ramach współpracy, będziemy regularnie dzielić się z firmą HIKMICRO naszymi doświadczeniami oraz spostrzeżeniami dotyczącymi użytkowania kamery. Liczymy, że nasze uwagi pomogą firmie jeszcze lepiej dopasować rozwiązania do realnych potrzeb służb zajmujących się ochroną przyrody.

{"register":{"columns":[]}}