W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wybierasz się na grzyby w Bieszczady? Uważaj na niedźwiedzie

19.10.2022

Podkarpackie to województwo, gdzie żyje największa krajowa populacja niedźwiedzia. Jego występowanie koncentruje się głównie w regionie Bieszczadów. Nie dziwi więc fakt, że dochodzi tam do spotkań z tym drapieżnikiem. Należy pamiętać, że pomimo sympatycznego wyglądu niedźwiedź jest dzikim, dużym i silnym zwierzęciem, które w sytuacji poczucia zagrożenia może reagować agresją i być niebezpieczne!

niedzwiedzieUWAGA

Aktualnie sezon grzybobrania trwa w najlepsze. Stąd też często zapuszczamy się w leśne ostępy, penetrując gąszcze i młodniki, nie zdając sobie sprawy, że może tam odpoczywać niedźwiedzica z młodymi. Zaskoczone i zaniepokojone zwierzę może zaatakować! 

Do takiego incydentu doszło dziś na terenie Nadleśnictwa Lutowiska. Pracownik Służby Leśnej natknął się na niedźwiedzicę z młodymi, podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych, właśnie w gęstym, ograniczającym widczność młodniku. Zaniepokojona niedźwiedzica, broniąc swojego młodego, zaatakowała. Mężczyzna trafił do szpitala, jednak obrażenia na szczęście nie są groźne.

Zachowajmy ostrożność!

Przypominamy praktyczne wskazówki jak należy się zachować w terenie gdzie mogą występować niedźwiedzie.

  1. Rób wszystko, aby nie zaskoczyć niedźwiedzia.
  2. Poruszając się po lesie nie chodź bezszelestnie - śpiewaj, rozmawiaj, pogwizduj, a niedźwiedź na pewno będzie wiedział, że jesteś i się usunie lub da znać, że jest w pobliżu.
  3. Nasłuchuj odgłosów i obserwuj teren (niedźwiedź się usunie lub da znać że jest w pobliżu).
  4. Staraj się poruszać z wiatrem.
  5. Widząc świeże tropy niedźwiedzia nie podążaj w ich kierunku.
  6. Omijaj gęstwiny, młodniki, jeżeli nie musisz w nie wchodzić.
  7. Poruszaj się drogami i szlakami.
  8. Idąc z psem nie puszczaj go luzem.
  9. Nie zostawiaj jedzenia, nie karm zwierząt, nie wyrzucaj odpadków spożywczych w pobliżu zabudowań – może to zwabić niedźwiedzia.

Co zrobić w przypadku spotkania niedźwiedzia?

  1. Zachowaj spokój i nie panikuj.
  2. Nie zbliżaj się do niedźwiedzia.
  3. Wycofaj się cicho i powoli - nie biegnij!
  4. Podczas bliskiego spotkania nie patrz drapieżnikowi w oczy (dla zwierzęcia to sygnał agresji).
  5. Gdy widzisz, że dojdzie do bezpośredniego ataku, postaraj się odwrócić uwagę niedźwiedzia, kładąc przed sobą jakiś przedmiot (plecak, kurtkę, coś znacznego).
  6. W przypadku, kiedy to nie pomoże połóż się na brzuchu lub w pozycji embrionalnej. Rękami osłaniaj szyję i głowę głowę. Kiedy atak ustanie, pozostań w pozycji leżącej i poczekaj aż niedźwiedź oddali się definitywnie.
{"register":{"columns":[]}}