W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wykonanie działań ochrony czynnej w rezerwatach przyrody województwa podkarpackiego

logotyp Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Projekt pn. "Wykonanie działań ochrony czynnej w rezerwatach przyrody województwa podkarpackiego" realizowany jest w ramach umowy o dofinansowanie nr 2783/2022/Wn09/OP-wk/D z dnia 31 września 2022 r. zmienionej Aneksem nr 1/777 z dnia 17 sierpnia 2022 r. oraz Aneksem nr 2/560 z dnia 20 kwietnia 2023 r. ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Kwota dofinansowania: 328 200,00 zł 

Zadanie realizowane jest w 3 rezerwatach przyrody wybranych spośród występujących 98 na terenie województwa podkarpackiego.

Jego celem jest przeprowadzenie niezbędnych dla zachowania przedmiotów ochrony tych rezerwatów działań ochronnych wynikających z ustanowionych zarządzeń Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie w sprawie ustanowienia zadań ochronnych dla rezerwatów przyrody.

Wytypowane rezerwaty przyrody położone są w różnych częściach województwa podkarpackiego, reprezentują różne przedmioty i cele ochrony, zaliczane są również do różnych rodzajów rezerwatów. Jednak wszystkie mają na celu zachowanie i ochronę elementów przyrodniczych (gatunków i zespołów), których geneza i funkcjonowanie związane jest z aktywnością człowieka.

Do zadania wybrano następujące rezerwaty przyrody:

  1. Rezerwat „Źródliska Jasiołki - rezerwat krajobrazowy obejmujący obszar o łącznej powierzchni 1585 ha, położony w gminie Jaśliska i Komańcza. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych naturalnych zbiorowisk roślinnych obejmujących źródliskowe obszary rzek Wisłok i Jasiołka. Cennym elementem rezerwatu są tzw. borówczyska. Tereny porośnięte przez borówkę czarną, malinę i kruszynę. Miejsce to stanowi bazę żerowiskową dla wielu gatunków ssaków. Niestety obszar ten zagrożony jest ekspansą roślin krzewiastych i drzewiastych, które powodują zanikanie cennych gatunków, dlatego koniecznym jest prowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych mających na celu eliminację roślin ekspansywnych. Prace pielęgnujące borówczyska zaplanowano na powierzchni 8,2 ha. Dodatkowo w rezerwacie zostaną odkrzaczone sieliska łąkowe o kodzie 6510 i 6230 o łącznej powierzchni 18,2 ha. Łączna powierzchnia poddana zabiegom ochrony czynnej w rezerwacie wynosić będzie 26,4 ha. 
  2. Rezerwat przyrody „Skarpa Jaksmanicka”  - rezerwat faunistyczny obejmujący obszar o powierzchni 1,93 ha, położony w gminie Medyka, powiat przemyski. Celem ochrony rezerwatu jest ochrona miejsca lęgowego jednego z najpiękniejszych ptaków występujących w Polsce - żołny Merops apiaster. Cechą charakterystyczną dla tego gatunku jest gniazdowanie w norach wygrzebanych w urwistych ziemnych (lessowych i gliniastych) skarpach, piaskowniach lub żwirowniach. Planowany do wykonania zabieg ma na celu usunięcie podrostu (w większości robinii akacjowej) u podnóża skarpy znajdującej się na terenie rezerwatu. Przczyni się to do odsłonięcia skarpy oraz zwiększenia jej "atrakcyjności" dla żołny, która jest głównym przedmiotem ochrony ww. rezerwatu przyrody. Powierzchnia objęta zabiegiem to ok. 0,2 ha.  
  3. Rezerwat przyrody „Zakole - rezerwat torfowiskowy obejmujący obszar 5,25 ha, położony jest w gminie Lutowiska, powiat bieszczadzki. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych zespołów pierwotnej roślinności torfowiskowej. Przedmiotem ochrony są prawidłowo wykształcone torfowiska wysokie, dotychczas najmniej narażone na antropopresję i degradację w porównaniu z innymi torofwiskami Bieszczadów. Zaplanowane prace polegać będą na odkrzaczeniu i zapobieganiu naturalnej sukcesji, obejmą obszar ok. 1 ha. 

Harmonogram prac: 

1. Prace w rezerwatach przyrody "Źródliska Jasiołki" i "Skarpa Jaskmanicka" - 2022 r.

2. Prace w rezerwacie przyrody "Zakole" - 2023 r.

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}