W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmiany w sieci Natura 2000

05.07.2024

Rozpoczęły się konsultacje z radami gmin w sprawie aktualizacji polskiej sieci Natura 2000. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska opracowała propozycje utworzenia nowych obszarów oraz zmianę granic obszarów już istniejących w sieci Natura 2000. Jednym z proponowanych obszarów jest Tunel Kolejki Wąskotorowej w Szklarach

Tunel w Szklarach

Tunel w Szklarach znajduje się na trasie przejazdu Przeworskiej Kolei Dojazdowej, która powstała jeszcze za czasów cesarstwa austro-węgierskiego w 1904 r.

Głównym przeznaczeniem kolejki był dowóz buraków do cukrowni „Przeworsk”, jak i przewóz drewna, kamieni czy zbiorów z lokalnych gospodarstw. Od 1993 r. kolejka stanowi atrakcję turystyczną.

Tunel jest jedynym takim obiektem na trasach turystycznych kolejach wąskotorowych w Polsce. Jego długość wynosi 602 m!

Jednak to nie jego długość i ciekawy rys historyczny stanowił przesłankę do objęcia go ochroną w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, a fakt, że upodobało go sobie, jako zimowisko, kilka gatunków nietoperzy.

Spotkamy tam: nocka dużego Myotis myotis, mroczka późnego Eptesicus serotinus, gacka brunatnego Plecotus auritus, mopka zachodniego Barbastella barbastellus i nocka Natterera Myotis nattereri. Jednak najważniejszym z nich jest mopek zachodni, który występuje tam bardzo licznie. Jest on gatunkiem ujętym w załączniku II Dyrektywy Siedliskowej.

Co roku, od 2012 do 2014, odnotowywano ponad 100 osobników tego gatunku na przedmiotowym stanowisku. Kulminacja nastąpiła na początku lutego 2013 roku, kiedy to w tunelu hibernowało 270 mopków! Towarzyszyło mu 39 nocków dużych oraz 11 gacków brunatnych, łącznie 320 nietoperzy! Kontrola wykonana 3 lata później potwierdziła hibernację 214 osobników mopka zachodniego, 34 nocków dużych i 20 gacków brunatnych.

Z uwagi na fakt, że tunel we wsi Szklary jest tak ważnym miejscem hibernacji tych małych ssaków i może mieć istotne znaczenie dla ochrony mopka zachodniego w Polsce proponowany jest on jako obszar Natura 2000 pod nazwą Tunel w Szklarach PLH180056.

Obszar ten, jak i inne propozycje, zostały przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska przekazane do konsultacji właściwym radom gmin. Po zakończeniu konsultacji propozycje ujęte na Liście zmian w sieci obszarów Natura 2000 otrzyma do zatwierdzenia Rada Ministrów, a następnie Komisja Europejska.

Wizualizacja obszaru Natura 2000 Tunel w Szklarach PLH180056 dostępna jest w Geoserwisie GDOŚ w zakładce: Zmiany granic Natura 2000 - warstwy: „konsultowane obszary siedliskowe – powiększenie” i „konsultowane obszary siedliskowe – zmniejszenie”.

Dodatkowo można pobrać warstwy shp.

{"register":{"columns":[]}}