W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Blue Deal (Niebieski Ład)

EU Blue Deal zdjęcie ziemi oblane wodą

W związku z globalnymi zmianami klimatu, podejmuje się szereg działań mających na celu osłabienie efektów tychże zmian. Podstawę dla tych działań  w zakresie gospodarki wodnej stanowią Ramowa Dyrektywa Wodna oraz dyrektywa dotycząca ochrony wód przed zanieczyszczeniami powodowanymi przez azotany pochodzące ze źródeł rolniczych a także zobowiązania Polski wynikające ze współpracy z Komisją Helsińską oraz Europejską Agencją Środowiska.

Jedną z nowych inicjatyw jest Blue Deal (Niebieski Ład) Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego (EESC) podjęta w obliczu coraz większych problemów z dostępnością wody na Starym Kontynencie. Jest ona odpowiednikiem Green Deal (Zielony Ład) i jest prowadzona pod hasłem „Call for Blue Deal”. Najważniejsze zagadnienia Blue Deal to:

  • dostęp do wody rozumiany jako walka z ubóstwem wodnym i jego konsekwencjami dla polityki społecznej;
  • zrównoważona i odporna infrastruktura wodna i sieci dystrybucyjna;
  • ekonomia Blue Deal;
  • wodochłonne gałęzie przemysłu i wodooszczędnych technologii;
  • zrównoważona gospodarka wodna i kryzys klimatyczny: rozwiązania o obiegu zamkniętym i inne rozwiązania dla unijnego systemu rolno-spożywczego w ramach przyszłego Blue Deal;
  • efektywne zużywanie wody.

Blue Deal jest dla Polski szansą na pozyskanie środków finansowych na realizację zadań z zakresu gospodarki wodnej.

26 października propozycja strategii zostanie przedstawiona Komisji Europejskiej. Za polskie propozycje do zapisów w tym dokumencie odpowiada Komitet ds. Wody którego powstanie zainicjowała Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP).

Zważywszy na to, że Blue Deal uzyskał już poparcie Parlamentu Europejskiego i jego Grupy ds. wody i kluczowych organizacji interesariuszy w tej dziedzinie, prawdopodobnie zyska również akceptację Komisji Europejskiej. W ramach Strategii UE rozdysponuje prawdopodobnie 400 mld Euro. O środki te będą się mogli starać zarówno przedsiębiorcy jak i jednostki samorządowe. Wsparcie mogą uzyskać takie cele jak: ochrona zasobów czystej wody, zrównoważona gospodarka wodna, „sprawiedliwa niebieska transformacja”. Umożliwią one również realizację szeregu inwestycji jak choćby: produkcja elementów infrastruktury służącej do ochrony i lepszego wykorzystania wody.

By mieć wpływ na ostateczny kształt Strategii Polska musi wypracować wspólne stanowisko w zakresie priorytetów wodnych i angażować się w prace nad dokumentem już na początkowych etapach jego tworzenia.

{"register":{"columns":[]}}