W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Mokradeł 2025

2 lutego, w rocznicę podpisania Konwencji o ochronie obszarów wodno-błotnych tzw. Konwencji Ramsarskiej, przypada Światowy Dzień Mokradeł. W tym roku dzień ten świętujemy pod hasłem „Chrońmy mokradła dla naszej wspólnej przyszłości”.

żółty baner z napisem Chrońmy mokradła dla naszej wspólnej przyszłości. Doceniaj, chroń, inspiruj z logo serca zbudowanego z rąk i elementów przyrody. Word Wetlands Day 2 February 2025

Mokradła są jednym z ekosystemów, które możemy wykorzystać w walce z „kryzysem klimatycznym”. Pomagają łagodzić skutki zmiany klimatu poprzez pochłanianie dwutlenku węgla z atmosfery i magazynowanie go w glebie i biomasie.

Obszary wodno-błotne łączą różnorodne siedliska i ułatwiają migrację gatunków. Rola ekosystemu łączącego jest kluczowa dla utrzymania różnorodności genetycznej i zdrowych populacji.

Mokradła są siedliskiem 40% wszystkich znanych gatunków roślin i zwierząt. Wśród nich jest wiele gatunków zagrożonych, będących w niebezpieczeństwie lub endemicznych, które mogą przetrwać wyłącznie w siedliskach podmokłych.

Mokradła słodkowodne są obszarami o wysokiej bioróżnorodności, miejscem życia niemal wszystkich płazów, połowy ryb i ponad jednej trzeciej kręgowców.

Obszary wodno-błotne są często hydrologicznie połączone z obszarami rolniczymi, przemysłowymi i miejskimi. To sprawia, że są one narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia i presje, które zagrażają ich bioróżnorodności – nawet jeśli źródło zanieczyszczeń znajduje się w pewnej odległości.

Tereny podmokłe to naturalne gąbki. Słone bagna, muliste płycizny, namorzyny i inne siedliska wodno-błotne wchłaniają wodę podczas powodzi i podtrzymują stan wód powierzchniowych podczas suszy. Praktyka osuszania mokradeł na potrzeby rolnictwa, leśnictwa i urbanizacji drastycznie zmniejsza zdolność tych ekosystemów do ochrony przed powodziami i suszami oraz negatywnie wpływa na zmiany klimatyczne na świecie.

15. posiedzenie Konferencji Umawiających się Stron Konwencji Ramsarskiej (COP15) odbędzie się w Zimbabwe w dniach 23–31 lipca 2025 r. pod tym samym hasłem co Światowy Dzień Mokradeł 2025: „Chrońmy mokradła dla naszej wspólnej przyszłości”.

Zapraszamy do włączenia się w obchody Światowego Dnia Mokradeł 2025 i zapoznania z materiałami informacyjnymi dostępnymi również na stronach:

https://www.worldwetlandsday.org/events

Materiały

DZIEŃ MOKRADEŁ 2025 PLAKAT
WL​_plakat​_kolor.jpg 6.16MB
DZIEŃ MOKRADEŁ 2025 kolorowanka
WL​_kolorowanka​_PL.jpg 1.18MB
Chrońmy mokradła dla naszej wspólnej przyszłości
WWD2025​_prezentacja​_PL.pptx 2.43MB
KORZYŚCI EKONOMICZNE MOKRADEŁ
WWD2025​_Infographics​_Economic​_PL.pdf 0.27MB
MOKRADŁA A ODPORNOŚĆ NA KLĘSKI ŻYWIOŁOWE
WWD2025​_Infographics​_Disaster​_PL.pdf 0.34MB
KULTUROWA I REKREACYJNA WARTOŚĆ MOKRADEŁ
WWD2025​_Infographics​_Culture​_PL.pdf 0.27MB
KONWENCJA RAMSARSKA
WWD2025​_Infographics​_COP15​_PL.pdf 0.33MB
MOKRADŁA A ZMIANA KLIMATU
WWD2025​_Infographics​_Climate​_PL.pdf 0.37MB
BIORÓŻNORODNOŚĆ MOKRADEŁ
WWD2025​_Infographics​_Biodiversity​_PL.pdf 0.31MB
{"register":{"columns":[]}}