W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie polskiego wydarzenia towarzyszącego Konferencji Wodnej ONZ 2023

Ministerstwo Infrastruktury RP wraz z UNESCO Intergovernmental Hydrological Programme (UNESCO IHP), Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk (ERCE PAN) oraz Europejskim Partnerstwem Water Security for the Planet „Water4All” przeprowadziły wspólny panel dyskusyjny pt.: “Transdisciplinary Ecohydrology for acceleration of SDG – methodology of science and patterns of implementation” jako wydarzenie towarzyszące Konferencji Wodnej ONZ 2023. Przedmiotowe wydarzenie miało miejsce w dniu 23 marca 2023 r. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

welcome slaid - panel ekohydrologia

W trakcie otwarcia panelu słowo wstępne wygłosił Pan Marek Gróbarczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Jak podkreślił Minister Gróbarczyk, ekohydrologia uznawana jest przez ONZ i UE za dyscyplinę naukową o dużym znaczeniu dla przyspieszenia osiągania celów zrównoważonego rozwoju. Ekohydrologia łączy tradycyjną hydroinżynierię z rozwiązaniami opartymi na przyrodzie, co jest podejściem hybrydowym i systemowym, podnoszącym efektywność zarządzania zlewniami. Dzięki integracji procesów hydrologicznych i ekologicznych, podejmowane działania mogą jednocześnie zwiększać ilość i jakość wody, podnosić bioproduktywność i bioróżnorodność ekosystemu oraz usług ekosystemowych dla społeczeństwa, a także poprawiać odporność na zmiany klimatu. Podejście ekohydrologiczne do gospodarki wodnej ogranicza różne formy oddziaływania antropogenicznego oraz wzmacniania potencjał systemów rzecznych, stref przybrzeżnych i całych zlewni, po przystępnych kosztach.

Wydarzenie Towarzyszące stanowiło platformę do dyskusji i burzy mózgów dla interesariuszy, decydentów i naukowców w celu budowania dialogu i współpracy na rzecz opracowania systemowych rozwiązań nawiązujących do bioekonomii i ekonomii zamkniętego obiegu (circular economy) dla przyspieszenia realizacji celów zrównoważonego rozwoju oraz strategii UE dotyczącej zielonego ładu.

Jednym z ważnych celów panelu dyskusyjnego jest budowanie synergii służącej realizacji SDGs, poprzez dzielenie się wiedzą pomiędzy ekspertami Międzyrządowego Programu Hydrologicznego oraz partnerstwem Water4All. Sesja zapewniła niezbędną metodologię do rozwijania nowego, holistycznego podejścia do zintegrowanego zarządzania zasobami wodnymi (IWRM) w obliczu zmian klimatu.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}