Działania ROP 2023
Prace Rady Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta w 2023 r.
W 2023 roku Rada Organizacji Pacjentów aktywnie współpracowała z Rzecznikiem
w podejmowaniu wielu ważnych dla organizacji pacjenckich tematów, które wynikały
z pojawiających się nowych wyzwań w ochronie zdrowia, potrzeby zmiany dotyczących refundowanych świadczeń zdrowotnych oraz zmieniającego się prawa.
Spotkania Rady Organizacji Pacjentów
- Spotkanie Rady Organizacji Pacjentów działającej przy Rzeczniku, dotyczące nowej roli organizacji pacjentów, wynikającej z procedowanej ustawy o badaniach klinicznych, którą w piątek, 13 stycznia uchwalił Sejm.
Przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń mieli możliwość zapoznania się z istotnymi dla pacjentów zmianami legislacyjnymi m.in.: ze sposobem zaangażowania organizacji w proces oceny etycznej badań klinicznych, z istotą aktywnego uczestnictwa w komisjach bioetycznych, czy kompetencjami pacjentów, niezbędnymi do włączania się w proces oceny badań klinicznych. Obecny na spotkaniu Rafał Staszewski, zastępca Prezesa Agencji Badań Medycznych podkreślił, że perspektywa i doświadczenie pacjenta z daną jednostką chorobową jest potrzebne, aby dobrze zrozumieć, jak wygląda życie z danym schorzeniem. Wiedza ta może być nieoceniona przy ocenie nowych terapii. Wkład pacjentów w system etyczny badań klinicznych może być nieoceniony. Prezes Staszewski zaprezentował też główne założenia nowych przepisów. Zgodnie z przepisami badanie kliniczne podlega ocenie naukowej i etycznej i wymaga pozwolenia. Ocenę etyczną badania klinicznego przeprowadza ‒ zgodnie z prawem ‒ „komisja etyczna”, która oznacza niezależny podmiot ustanowiony i uprawniony do wydawania opinii, z uwzględnieniem opinii osób nieposiadających wiedzy fachowej, w szczególności pacjentów lub organizacji pacjentów; Komisją powołaną w związku z wejściem w życie procedowanej ustawy o jakości, działającą przy ABM będzie Naczelna Komisja Bioetyczna, członków, której powołuje minister właściwy do spraw zdrowia na 4-letnią kadencję. Kandydatów na członków Naczelnej Komisji Bioetycznej ministrowi właściwemu do spraw zdrowia przedstawia Prezes Agencji.
Zadania Naczelnej Komisji Bioetycznej to przede wszystkim:
- sporządzanie oceny etycznej badania klinicznego;
- prowadzenie szkoleń dla członków komisji bioetycznych;
- współpraca z Prezesem Urzędu;
- rozpatrywanie wniosków o wpis na listę komisji bioetycznych uprawnionych do sporządzania oceny etycznej badania klinicznego.
Omówione zostały kryteria, niezbędne do ubiegania się o członkostwo w Naczelnej Komisji Bioetycznej oraz przebieg tego procesu. Opisane zostały też warunki dotyczące odpowiedzialności cywilnej za szkodę wyrządzoną w trakcie badania klinicznego jego uczestnikowi, w tym kwestie przyczynowości oraz wymiaru odszkodowania. Rzecznik Praw Pacjenta będzie dysponentem funduszu celowego przeznaczonego na wypłatę odszkodowań pacjentom, który zasilany będzie przez wpłaty od sponsorów badań klinicznych uiszczane z tytułu każdego wniosku o wydanie pozwolenia na badanie kliniczne. Pacjent składa prosty do wypełnienia wniosek do Rzecznika Praw Pacjenta. Rzecznik zgromadzi niezbędną dokumentację (dotyczącą badania klinicznego, dokumentację medyczną uczestnika, informacje i wyjaśnienia od sponsora i badacza), a następnie pozyska opinię medyczną, który sporządzi zespół współpracujących z nim na stałe ekspertów. Opinia wskaże czy uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia albo śmierć uczestnika nie wynikały np. z naturalnego przebiegu choroby.
- Rok 2023 został ustanowiony przez Rzecznika Praw Pacjenta rokiem Rzeczka Pacjenta i był on obchodzony pod hasłem ‘”Mały Pacjent Wielka Sprawa”
Zaproszenie na spotkanie Rady Organizacji Pacjentów dotyczące tego tematu przyjęła Pani Prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, dr n. med. Marek Migdał, dyrektor Instytutu „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” oraz przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń, którzy na co dzień zajmują się działalnością na rzecz osób, zmagających się z problemami zdrowotnymi i ich opiekunów. Podczas spotkania omówiono wiele kwestii związanych z opieką nad dziećmi chorymi. Poruszono np. temat braku zrozumienia ze strony personelu medycznego, czy niewystarczających informacji dla rodziców o procesie leczenia i diagnozowania chorób u ich dzieci, które są pacjentami wymagającymi większej uwagi, troski, uważności i indywidualnego podejścia, a wsłuchanie się w głos rodziców, którzy są w tym przypadku jest głosem pacjenta, nie potrafiącego samodzielnie ocenić i wyartykułować swoich odczuć i opowiedzieć o dolegliwościach, jest jedyną droga do właściwego ocenienia stanu dziecka. Jednym z ważniejszych punktów dyskusji był temat niewystarczająco dobrze sformułowanych przepisów, dotyczących opieki nad dziećmi przebywającymi na oddziałach szpitalnych. Omówiono kwestie związane z dostępem do specjalistycznej opieki medycznej dla dzieci, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach w tym dla pacjentów w chorobami rzadkimi lub wymagającymi wsparcia lekarzy różnych specjalności. Podkreślona została również kwestia profilaktyki zdrowotnej, szczególnie rosnący problem otyłości wśród dzieci i młodzieży, a w tym kontekście problemy natury psychicznej osób cierpiących z powodu zaburzeń odżywiania. Zwrócono uwagę na potrzebę powszechnego wprowadzenia badań genetycznych, zwłaszcza w diagnostyce chorób rzadkich i onkologicznych, oraz potrzebę stworzenia dobrej ścieżki postępowania zapewniającej młodym pacjentom przejście spod opieki dotychczasowego lekarza specjalisty do systemu opieki dla dorosłych. Przedstawiciele organizacji pacjenckich i medyków zgodzili się, że ponieważ opieka nad małymi pacjentami wymaga specjalnych umiejętności, ich nabywanie powinno być częścią standardowego szkolenia dla personelu medycznego, a z uwagi na rolę rodzica w procesie leczenia dziecka zwrócono uwagę na potrzebę zapewnienia rodzicom odpowiedniej informacji oraz wsparcia psychologicznego. Ważnym tematem do podjęcia w dyskursie tak społecznym jak i systemowym są coraz częściej zgłaszane problemy psychiczne dzieci i młodzieży. Specjaliści obserwują niepokojącą tendencję zwiększenia ilości dzieci wymagających leczenia psychiatrycznego. Uczestnicy spotkania pod hasłem "Mały Pacjent Wielka Sprawa", dobitnie podkreślili nie tylko potrzebę zwiększenia świadomości na temat problemów, z jakimi mali pacjenci i ich opiekunowie stykają się w trakcie procesu leczenia, ale przede wszystkim zwrócili uwagę na pilną potrzebę podjęcia działań, które realnie poprawią jakość opieki medycznej świadczonej dla dzieci i młodzieży w Polsce.
- Mały Pacjent Wielka Sprawa - problemy małoletnich pacjentów w zakresie opieki psychiatrycznej.
Podczas kolejnego spotkania Rady skupiono się na problemach małoletnich pacjentów w zakresie opieki psychiatrycznej. Podczas spotkania zwrócono uwagę na psychiatrię wieku rozwojowego. Dostrzega się tu potrzebę potrzebna jest współpraca interdyscyplinarna i przejście na opiekę środowiskową. Od 2018 roku rozpoczęły się prace zespołu ds. reformy psychiatrii. W 2020 roku już się zadziały. Z danych statystycznych (NFZ) wynika, że w sektorze państwowym nie ma danych z sektora prywatnego) liczba pacjentów potrzebujących opieki psychiatrycznej do 13 r.ż. wzrosła w 2022 roku w porównaniu z 2019 r o 87%. Natomiast młodzież powyżej 16 r. ż aż o 168%. Obecnie w opiece środowiskowej jest już 360 ośrodków na terenie Polski, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Przeciążone oddziały stacjonarne szpitalne. Obłożenia w oddziałach szpitalnych stanowi 200%. Opieka środowiskowa bardzo dobrze sprawdza się w małych miastach. Wskazano na ważne tematy dotyczące opieki psychiatrycznej nad pacjentami małoletnimi w tym niedobór kadry jest to problem. Ale jest do dyskutowane na Zespole ds. reformy psychiatrii w MZ. Zwrócono uwagę na problemem w woj. warmińsko mazurskim, czy świętokrzyskim gdzie są duże braki kadrowe. Obecnie zespoły opieki środowiskowej składają się z czterech osób, dążymy aby były z dwóch osób, co będzie z korzyścią dla pacjenta. Problemy w koordynacji różnych poziomów referencyjności. Jeśli I stopień referencyjności uzna, że pacjent wymaga pomocy lekarza psychiatry wtedy wpada on w kolejkę oczekujących, co nie ma sensu w przypadku leczenia psychiatrycznego. Nie ma dla takich pacjentów innej ścieżki skorzystania z poradni. Problem polega też na tym, że w wielu przypadkach to Pnia w rejestracji dokonuje wpisu na listę oczekujących. Brak punktów konsultacyjno- informacyjnych. Potrzebna jest intensywna i szeroka kampania społeczna na temat opieki środowiskowej. Potrzeba Uregulowania współpracy lekarzy psychiatrów, psychoterapeutów ze środowiskiem szkolnym.
Zauważono, że bardzo ważnym tematem jest opieka psychologiczna nad dziećmi z chorobami przewlekłymi. Dzieci te trafiają do szpitala wielokrotnie. Ich schorzenia takie jak cukrzyca , choroby dermatologiczne, autoimmunologiczne czy onkologiczne wykluczają je bardzo często z życia społecznego w tym w szkole.
Bardzo ważne jest tez podjęcie tematu bilansów u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej dzieci małych oraz młodzieży. Bada się wzrost, wagę a nie bada się rozwoju psychoruchowego dziecka. Organizacja ma przygotowane gotowe testy, które może wykonać lekarz, czy pielęgniarka u lekarza poz. Jest to bardzo potrzebne aby rozpoznać, że dziecko ma problemy psychoruchowe i wymaga dalszej diagnostyki. Można by było wprowadzić tę ocenę na stałe do bilonów dzieci.
- Wspólne spotkanie online Rady Organizacji Pacjentów przy ministrze właściwym do spraw ochrony zdrowia oraz Rady Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta
Posiedzenie poświęcone było poselskiemu projektowi ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta (druk sejmowy: 3260 https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=A1CC1BC02EE232FAC12589B80041E7E3 oraz poselskiemu projektowi ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy 3259 https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=A8C9C92556994FCFC12589B80041A4C4
- Opieka długoterminowa.
Spotkanie odbyło się na wniosek Fundacji Urszuli Jaworskiej w ramach konsultacji społecznych z zakresu opieki długoterminowej w Polsce. Aktualnie, Bank Światowy - na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej - przygotowuje przegląd systemu Opieki Długoterminowej w Polsce, który posłuży w dalszym kroku do opracowania podstaw dla ważnych zmian systemowych. Konsultacje społeczne dotyczyły wsparcia osób wymagających opieki długoterminowej, obowiązujących regulacji, kierunków reform, kwestii organizacyjnych, kadrowych, finansowych, jak również rodzaju usług i ich jakości.
Fundacja przestawiła prezentację,. w której wskazali czym jest opieka długoterminowa w Polsce. Wskazano na dwa filary tej opieki tj. opieka zdrowotna i pomoc społeczna. Uwzględniono w konsultacjach dwa rodzaje tej opieki tj. prowadzana stacjonarnie i w ramach opieki społecznej to:
Podczas spotkania zwrócono uwagę na niewystarczająco skoordynowana opieka pomiędzy sektorem ochrony zdrowia a sektorem socjalnym, istniejące regionalne i subregionalne różnice w dostępności usług opieki długoterminowej. potrzeba lepszego monitorowania jakości opieki zarówno zdrowotnej, jak i społecznej, w tym opieki nieformalnej i domowej.
Oprócz tego zwrócono uwagę na brak definicji ustawowej i regulacji prawnych „opiekuna nieformalnego, brak monitorowania prywatnej opieki domowej oraz słabo rozwinięte standardy opieki w prywatnych placówkach, niedobór zasobów ludzkich oraz niskie płace w sektorze utrudniające świadczenie usług opiekuńczych. Uregulowanie chociażby poprzez certyfikat opiekunki, które pracują prywatnie w rodzinach. Większe wprawie dla osób opiekujących się osobami obłożnie chorymi w domu w tym np. pacjenci małoletni z chorobami rzadkimi. Zwrócono uwagę ,ze pacjenci z chorobami rzadkimi żyją coraz dłużej związku z dostępem do coraz lepszych metod leczenia. Zauważono potrzebę powstania ustawy o opiece długoterminowej, dziś jest wiele przepisów rozproszonych po różnych aktach prawnych zwiększenie opieki nad seniorami zwłaszcza samotnymi i wymagającymi opieki i wsparcia. Zwiększony dostęp do diet i zdrowej żywności w tym większe wsparcie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, dostęp do usług terapeutów zajęciowych oraz fizjoterapeutów w zakresie treningów umiejętności kompensujących utraconą sprawność. Zwrócono uwagę na wykorzystanie usług teleopieki (w tym zdalnego monitorowania parametrów zdrowia, usług zdalnego SOS) oraz innych usług medycznych i społecznych realizowanych w trybie opieki zdalnej lub przy użyciu nowoczesnych technologii. Ważne jest też rozszerzenie wykazu dostępnych wyrobów medycznych.
- Podczas spotkania omówiono „Strategia Rzecznika Praw Pacjenta na lata 2024-2027: Priorytety i działania”. Drugim bardzo ważnym tematem było „Po co żywić chorego na raka? Może nie trzeba?
W zakresie pierwszego tematu zwrócono uwagę na współpracę Rzecznika Praw Pacjenta z organizacjami pacjentów. Pożądanym we współpracy byłoby odbywanie spotkań co najmniej raz w miesiącu tj. 12 w ciągu roku, podejmowanie większej liczby działań systemowych w zakresie zgłaszanym przez organizacje, realizacja wspólnych projektów, wymiany doświadczeń lub poszukiwania źródeł finansowania. Poza tym konsultacje i spotkania związane z prekonsutacją projektów aktów prawnych w zakresie ochrony zdrowia. Obecnie rzadko wykorzystuje się doświadczenie i wiedzę organizacji związane z wprowadzaniem zmian, które będą efektywne, które RPP mógłby wykorzystać do poprawy opieki zdrowotnej i przestrzegania praw pacjentów oraz wspólna praca nad tworzeniem kampanii edukacyjnych i promowania praw pacjenta, ale nie tylko -chociażby potrzeba większej współpracy w zakresie informowania o profilaktyce i miejscach jej wykonywania.
"Po co żywić chorego na raka? Może nie trzeba?" Dr n. med. Aleksandra Kapała Kierownik Kliniki Diagnostyki Onkologicznej, Kardioonkologii i Medycyny Paliatywnej Kierownik Działu Żywienia Klinicznego Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie
Od 1 października 2022 roku w placówkach POZ została wprowadzona (dobrowolnie, nie wszystkie placówki ją wdrożyły) opieka koordynowana. Jak zaznacza Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, pacjenci i lekarze objęci programem zyskali nowe możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, a wśród nich można wyróżnić bezpłatne porady dietetyczne. Wskazane konsultacje są szczególnie potrzebne w leczeniu pacjentów chorych przewlekle m.in. na cukrzycę czy choroby układu sercowo-naczyniowego. Polskie Towarzystwo Dietetyki wraz z konsultant krajową w dziedzinie medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszki Mastalerz-Migas, prof. UMW opracowało wytyczne dotyczące konsultacji dietetycznych w ramach opieki koordynowanej.
Podstawowe zasady dotyczące współpracy dietetyka z zespołem:
- do konsultacji dietetycznej pacjenta kieruje lekarz prowadzący pacjenta w POZ;
- dietetyk ściśle współpracuje z zespołem terapeutycznym w ramach opieki koordynowanej, w skład którego wchodzi lekarz POZ, pielęgniarka oraz lekarze specjaliści wybranych dziedzin, w celu osiągnięcia wyznaczonego celu oraz poprawy zdrowia pacjenta;
- lekarz przekazuje pacjentowi "Dzienniczek Żywieniowy" i zleca prowadzenie go przed pierwszą wizytą u dietetyka wg instrukcji w nim zawartej;
- dietetyk na każdym etapie konsultacji dietetycznych może zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego pacjenta w POZ w kwestiach związanych ze stanem jego zdrowia oraz prowadzonym leczeniem;
- lekarz ma prawo do uzyskiwania od dietetyka wszelkich informacji na temat prowadzonych konsultacji dietetycznych oraz ewentualnych problemów towarzyszących pacjentowi w ich realizacji;
- dietetyk i pielęgniarka mają prawo do konsultowania ze sobą prowadzonych we własnym zakresie świadczeń zdrowotnych.
W wytycznych wskazano także, że cel konsultacji dietetycznej powinien być celem mierzalnym ilościowym lub jakościowym:
- celem mierzalnym ilościowym będzie np. zmiana parametrów antropometrycznych (redukcja masy ciała) lub poprawa wyników badań laboratoryjnych (niższe stężenie glukozy we krwi, niższe stężenie cholesterolu LDL i trójglicerydów);
- celem mierzalnym jakościowo będzie e np. poprawa samopoczucia, ustąpienie dolegliwości bólowych, zmniejszenie ilości popełnianych błędów w sposobie żywienia, zwiększenie świadomości w zakresie sposobu żywienia.
Niezbędne informacje z punktu widzenia realizacji świadczeń dietetyk odnotowuje w dokumentacji prowadzonej elektronicznie w systemie informatycznym świadczeniodawcy. W przypadku konsultacji w formie teleporady czy też braku dostępu do systemu, dietetyk informacje odnotowuje i przekazuje do POZ w formie wydruku albo pliku elektronicznego.
Poza tym bardzo ważne jest żywienie kliniczne w szpitalach. Leczenie onkologiczne to również żywienie/. Dotyczy to wielu chorób przewlekłych. W ostatniej dekadzie obserwuje się ogromny rozwój w zakresie żywienia klinicznego na świecie, jak również w Polsce. Związane jest to z wynikami wielu badań naukowych, które jednoznacznie wskazują, że obecność cech]nie dożywienia u osoby chorej jest czynnikiem złym rokowań pogarsza wyniki leczenia choroby podstawowej oraz przedłuża czas pobytu w szpitalu ze względu na pojawiające się powikłania. Leczenie żywieniowe jest integralną częścią całościowej terapii pacjenta i jest prowadzona w celu: poprawy stanu odżywienia albo/ i prawidłowego rozwoju, poprawy rokowania i przyśpieszenia wyleczenia i/lub w celu umożliwienia stosowania innych metod leczenia.
- Spotkanie Rady Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta w Ministerstwie Zdrowia na zaproszenie Pani Katarzyny Sójki Ministra Zdrowia i Rady Organizacji Pacjentów przy ministrze właściwym ds. zdrowia ze środowiskiem pacjentów. Uczestniczyło ponad 70 organizacji. Każda organizacja mogła i przedstawić swoje problemy.
- Spotkanie organizacji działających na rzecz kobiet oraz wcześniaków.
Podczas spotkania poruszono tematy:
- Znieczulenie zewnątrzoponowe jest najskuteczniejszą formą łagodzenia bólu podczas porodu siłami natury, na dodatek refundowaną przez NFZ, a mimo to w 2022 r. zastosowano je w zaledwie 14 proc. porodów w Polsce. W ponad połowie porodówek w kraju nie wykonano ani jednego takiego znieczulenia. Według raportu NFZ, a także informacji na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku gdzie prowadzona jest w sposób ciągły ankieta dla pacjentek są skazano, podmioty lecznicze, w których nie wykonuje się znieczuleń z powodu braku anestezjologa. Jak wynika z przepisów prawa szpital jest zobowiązany do przekazania informacji do NFZ, że zatrudnia anestezjologa w odpowiedniej ilości etatów. Lekarze ci nie są jednak przypisani do oddziałów dlatego podczas dyżurów gdy wykonuje się zabiegi pilne nie ma dostępu do anestezjologa lub jest on bardzo utrudniony.
- Kobiety, które maja zalecenia od lekarza np. innej specjalności okulista, psychiatra etc. do wykonania znieczulenia z powodów zdrowotnych nie maja do niego dostępu. Odsyłane są do innych podmiotów czyli nie mogą rodzic w podmiocie, który zgodnie ze standardami sobie wybrały.
- Wskazano na problem z laktacją i brakiem opieki pielęgniarki laktacyjnej na oddziale. Jest coraz więcej tych osób ale niestety wsparcie takie nie jest refundowane i dyrektorzy podmiotów, którzy ten problem rozumieją zatrudniają w ramach swoich środków pielęgniarki laktacyjne. Należy zrobić coś w tym zakresie.
- Od 1 marca został rozszerzony program profilaktyki zakażeń wirusem RS dla wcześniaków i dzieci z wrodzonymi wadami serca. Do bezpłatnej ochrony przed wirusem RS zostaną włączone wcześniaki urodzone w wieku ciążowym poniżej 35 tygodni oraz z małą masą urodzeniową – poniżej 1500 g, a także dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną do 24. m-ca życia dziecka oraz dzieci z wybranymi wrodzonymi wadami serca, spełniające kryteria wejścia do programu. W bieżącym sezonie z profilaktyki skorzystają dzieci spełniające kryteria wejścia do programu, a zatem nie tylko kryteria medyczne, ale i czasowe – czyli te, które otrzymają pierwszą dawkę jeszcze w lutym z niezależnego źródła. Wdrożenie programu ruszy w sezonie jesiennym. Wirus RS jest najgroźniejszy dla najmniejszych dzieci, których układ oddechowy nie jest w pełni dojrzały. Bezpłatną ochronę otrzymywały do tej pory najbardziej niedojrzałe wcześniaki urodzone przed 33. tygodniem ciąży. Zdarza się, że dzieci urodzone między 33. a 35. tygodniem ciąży rodzą się z bardzo małą masą urodzeniową, a to jeden z czynników ryzyka ciężkiego przebiegu zakażeń wywoływanych wirusem RS. Niestety nie wszystkie dzieci otrzymały te szczepionkę. Jednak ja się okazało nie wszystkie wcześniaki otrzymają szczepienie. Tylko te z ciężką a nie lekką dysplazja oskrzelowo płucna. Szpitale najpierw kazały przyjeżdżać rodzicom potem okazywało się ,ze wg wytycznych nie wszystkie dzieci kwalifikowały się do otrzymania sczepienia.
Poruszono problem laktatorów i dostępu do nich w Bankach Mleka.
Spotkania Zespołów tematycznych działających w ramach Rady Organizacji Pacjentów:
1. Spotkałam się z Zespołem ds. Chorób rzadkich Rady Organizacji Pacjentów. Spotkanie zostało zorganizowane z Panem prof. Piotrem Szymańskim kierującym Centrum Kardiologii Klinicznej i Chorób Rzadkich Układu Sercowo-Naczyniowego Państwowego Instytutu Medycznego (CKK). we współpracy z IMID i CZD. Zostało ono tworzone w celu opieki nad pacjentów:
a) chorych z rzadkimi chorobami metabolicznymi z problemami kardiologicznymi,
b) ciężarnych z rzadkimi chorobami strukturalnymi serca w programie kardiopołożniczym
c) chorych po leczeniu onkologicznym w dzieciństwie.
Centrum chciałoby rozwijać się w zakresie opieki nad powikłaniami kardiologicznymi chorób rzadkich u dorosłych - chorzy ci, czasem nieoczekiwanie dla ich samych wymagają nadzoru kardiologicznego. W tym temacie potrzebna jest współpraca z organizacjami pacjentkami, którzy skupiają pacjentów z chorobami rzadkimi i ich bliskich. Centrum poinformowało o swoim istnieniu i możliwości kierowania tam pacjentów z chorobami rzadkimi wymagających opieki kardiologicznej. Podczas spotkania organizacje działające na rzecz chorób rzadkich wskazały na ogromną potrzebę tworzenia takich Centrów, grupy pacjentów z chorobami rzadkimi zainteresowana jest badaniem i leczeniem oraz stałą opieką Centrum. Dzięki współpracy pacjentów z kliniką będzie możliwe ich wsparcie oraz określenie liczby pacjentów (czy kilkunastu choroby ultrarzadkie czy kilkaset np. choroby rzadkie), zbadanie ich potrzeb nie tylko w zakresie kardiologii, stworzenie programów leczenia, rozpoczęcie współpracy i objęcia opieką pacjentów z chorobami rzadkimi.
2. Spotkanie Zespołu ds. onkologii i Chorób rzadkich Rady Organizacji Pacjentów w związku z pracami Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz publikacją wykazu technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności. Zespół skierował wystąpienie do Ministra Zdrowia oraz Agencji Badań Medycznych i Taryfikacji w sprawie przekazania informacji dotyczących trybu procesu decyzyjnego, w ramach którego dokonano wyboru technologii umieszczonych w wykazie technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności z dnia 15 marca 2023 roku, przekazanym Ministrowi Zdrowia przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, jak też uzasadnienia dla uwzględnienia w nim jedynie 8 z 33 cząsteczko-wskazań. W wykazie znalazły się jedynie dwie terapie stosowane w onkologii, brak zaś w ogóle terapii stosowanych w leczeniu nowotworów krwi. W świetle stanowisk wyrażonych przez organizacje należące do Rady Organizacji Pacjentów tak daleko idące ograniczenie liczby pozycji umieszczonych w wykazie może zbyt mocno zawężać pole do dalszych ocen oraz opinii, które w ramach procedury przygotowywania ostatecznej listy technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności sporządzają Rada Przejrzystości, konsultanci krajowi i Rzecznik Praw Pacjenta. Publiczne wypowiedzi ekspertów wskazują jednocześnie, że pominięte mogły zostać terapie, które eksperci uznają za potencjalnie przełomowe. Może to w efekcie ograniczać szanse na skuteczne leczenie chorych znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji zdrowotnej, dla których szansą miało być wprowadzenie ekstraordynaryjnego trybu refundacji nowoczesnych leków. Niepokojące w opinii organizacji pacjenckich jest również zmarginalizowanie w ramach wykazu terapii stosowanych w leczeniu onkologicznym, podczas gdy do głównych przyczyn uchwalenia ustawy o Funduszu Medycznym należało dążenie do poprawy dostępu do nowoczesnych terapii dla chorych zmagających się z chorobami nowotworowymi. Niejasne jest wreszcie czy w ramach prac nad ostatecznym kształtem wykazu skorzystano z wiedzy praktyków – ekspertów klinicznych lub konsultantów w ochronie zdrowia. Dodatkowo, odmiennie niż miało to miejsce w poprzednich latach, na tym etapie nie została pozyskana opinia Rady Przejrzystości. Organizacje pacjencie zwracają się wobec tego, za pośrednictwem Rzecznika Praw Pacjenta, o przekazanie wyjaśnień w zasygnalizowanej kwestii. Jeśli temat ten wymagałby w ocenie Pana Prezesa spotkania i rozmowy z przedstawicielami organizacji, prosimy o kontakt w celu ustalenia terminu i formy takiego spotkania.
Tematy i zagadnienia wynikające ze współpracy organizacji w ramach Rady:
- Rada skierowała APEL do Pana Adama Niedzielskiego Ministra Zdrowia W SPRAWIE POSZERZENIA DOSTĘPU DO DARMOWYCH LEKÓW DLA SENIORÓW O MŁODSZĄ POPULACJĘ 70+.
Treść Apelu:
Podpisane poniżej organizacje działające w Radzie Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta apelują do Rządu za pośrednictwem Ministra Zdrowia o rozszerzenie dostępu do darmowych leków dla seniorów czyli poszerzenie tzw. „Listy S” o młodszą populację osób 70+.
Jako organ reprezentujący pacjentów troszczymy się, aby ich wspieranie odbywało się w każdym możliwym zakresie i na odpowiednim poziomie. Dbałość o interesy pacjentów jest dla nas niezwykle istotna, Rada Organizacji Pacjentów powołana została w lutym 2020 r. i obecnie należy do niej 122 fundacje oraz stowarzyszenia. Jest to organ doradczo-opiniodawczym Rzecznika, skupiającym swoją działalność na analizie sytuacji i potrzeb pacjentów, a także na postulowaniu oraz inicjowaniu zmian w systemie opieki zdrowotnej.
Jedna z organizacji działających w Radzie Koalicja na rzecz osób niesamodzielnych przeprowadziła badanie dotyczące miedzy innymi wykupowania leków przez osoby powyżej 70+.Jak wynika z informacji uzyskanych z badania wydatki na leki obciążają budżet domowy prawie 95 proc. osób starszych. Na zadane w ankiecie pytanie -Czy zdarzyło się Pani/Panu w ostatnich miesiącach nie wykupić recepty (lub jej części) ze względu na cenę leków i podwyżki cen innych niezbędnych produktów, ponad 80 % a seniorów skazało, że zdarzyło się im nie wykupić recepty z uwagi na ceny leków. Najtrudniejsza sytuacja występuje wśród seniorów w wieku 70-75 lat. Szczegółowe wyniki badania dostępne są na stronie www.niesamodzielnym.pl
Przed nami trudny czas, kryzys gospodarczy, który coraz mocniej odczuwają seniorzy, osoby niesamodzielne i przewlekle chore, które dokonują dramatycznych wyborów i często rezygnują z wykupienia recept na leki ze względu na oszczędności.
Rozszerzenie dostępu do darmowych leków o młodszą populację seniorów było już kilkukrotnie zapowiadane. Dlatego apelujemy, aby problem ten został poddany dyskusji i zrealizowany możliwie szybko poprzez przyjęcie stosownego przepisu prawa. Pragniemy podkreślić, że naszą intencją jest dyskusja o systemowym rozwiązaniu, poprawiającym dostęp seniorów do świadczeń oraz odciążającym ich budżety domowe. W tle trudnej sytuacji gospodarczej, wzrostu cen żywności oraz energii byłaby to znacząca pomoc dla wielu osób.
- Rzecznik Praw pacjenta zaprosił organizacje do składania aplikacji na przedstawiciela Rzecznika Praw Pacjenta do Rady Krajowej Sieci Onkologicznej
20 kwietnia 2023 r. weszła w życie ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej. Nakłada ona na Rzecznika Praw Pacjenta obowiązek wskazania Ministrowi Zdrowia przedstawiciela organizacji pacjentów do Rady, która będzie pełnić funkcję opiniodawczo-doradczą dla ministra właściwego do spraw zdrowia i Prezesa Funduszu. Rzecznik z przekazanych aplikacji wybrał swojego przedstawiciela
- Z okazji Światowego Dnia Chorego, organizacja XVII „Forum Liderów Organizacji Pacjentów”. Wydarzenie organizowali wspólnie: Rzecznik Praw Pacjenta, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Podczas Forum wręczono nagrody dla organizacji najbardziej wyróżniających się w 3 kategoriach;
- Narodowy Fundusz Zdrowia – Profilaktyka,
- Rzecznik Praw Pacjenta - Prawo i Bezpieczeństwo Pacjenta,
- Instytut Praw Pacjenta- Wolontariat i Działalność Społeczna.