W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Krzysztof Olkowicz

Krzysztof Olkowicz

Główny Koordynator ds. ochrony zdrowia psychicznego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim, w latach 1989-1991 asesor sądowy w Sądzie Rejonowym w Elblągu i w Malborku. W latach 1984-1989 oraz 1991-2015 był funkcjonariuszem Służby Więziennej, od 1996 roku na stanowisku Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Koszalinie. Jest wykładowcą w Koszalińskiej Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych w Koszalinie i Politechnice Koszalińskiej. Od 2006 roku wpisany na listę radców prawnych. Zaangażowany w działalność społeczną. Jest Przewodniczącym Rady Społecznej Sanatorium MSWiA w Kołobrzegu, członkiem Rady Społecznej Szpitala MSWiA w Kańsku, członkiem Rady Społecznej Polikliniki MSWiA w Koszalinie. Działacz społeczny na rzecz poprawy warunków pobytu osób niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie w „Domu Opieki Społecznej” w Machowinku. Uczestniczy w cyklicznych akcjach charytatywnych organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.  Od 2011 roku jest Sekretarzem w Terenowej Radzie do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym dla Okręgu Koszalińskiego działającej przy Sądzie Okręgowym w Koszalinie. Od 2007 roku Prezes Klubu Sportowego „Czarni - Czarne”, w latach 2007-2010 Prezes Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej Koła „Posejdon” w Koszalinie. W 2015 roku odznaczony Orderem ECCE HOMO za dawanie przykładu prawdziwej wrażliwości, za odważne i prawe kierowanie się sercem i rozumem, nawet wtedy, gdy konieczne jest przezwyciężanie bezmyślnej i bezdusznej litery prawa.

W 2015 r. został powołany na stanowisko Zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich. Odpowiadał m.in. za prawa osób pozbawionych wolności. Od 1 września 2017 r. pełni funkcję Głównego Koordynatora do spraw Ochrony Zdrowia Psychicznego. Do jego zdań należy monitorowanie, analizowanie i ocen realizacji praw osób z zaburzeniami psychicznymi oraz osób z niepełnosprawnością intelektualną, jak również przygotowywanie rekomendacji działań RPO w tym zakresie.

{"register":{"columns":[]}}