Niekompletna dokumentacja medyczna
przykład naruszenia prawa pacjenta do dokumentacji medycznej
Stan faktyczny: Pacjent wnioskował o wydanie dokumentacji medycznej z leczenia szpitalnego. Podmiot leczniczy udostępnił dokumentację, jednak okazała się ona niekompletna ‒ brakowało dokumentacji z przebiegu wykonanej operacji.
Stanowisko Rzecznika: W toku podjętych czynności Rzecznik ustalił, że naruszenie praw pacjenta do dokumentacji medycznej polegało na tym, że szpital nie zrealizował obowiązku rzetelnego prowadzenia dokumentacji medycznej poprzez nie wytworzenie protokołu operacji oraz księgi bloku lub sali operacyjnej. Należy wobec tego podkreślić, że dokumentacja medyczna jest potwierdzeniem udzielonych świadczeń zdrowotnych – zatem podmiot leczniczy ma obowiązek w dokumentacji medycznej przedstawić realny przebieg leczenia, niedopuszczalne są zaniedbania w tym zakresie.
Wnioski:
- dokumentacja medyczna ma odzwierciedlać proces diagnostyczno-leczniczy pacjenta;
- podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych i osoby dokonujące wpisów w dokumentacji medycznej mają obowiązek prowadzić dokumentację medyczną czytelnie, w porządku chronologicznym i w sposób prawidłowy dokonywać ewentualnych skreśleń
- każdy wpis w dokumentacji opatruje się oznaczeniem osoby dokonującej wpisu;
- podmiot leczniczy ma obowiązek prowadzić i przechowywać dokumentację medyczna;
- na podmiocie leczniczym ciąży obowiązek weryfikowania czy udostępniana dokumentacja jest kompletna.
Naruszenie prawa do dokumentacji medycznej, o którym mowa w art. 23 ust. 1 w zw. z art. 24 ust. 1 oraz ar. 26 i art. 27 ustawy o prawach pacjenta.