W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rządowe wsparcie dla oddziałów psychiatrycznych, dla dzieci i młodzieży

20.01.2021

education, elementary school, learning, gesture and people concept - group of school kids and showing thumbs up in classroom

Rzecznik Praw Pacjenta z uznaniem przyjmuje decyzję Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Zdrowia o przeznaczeniu 220 milionów złotych na opiekę psychiatryczną i psychologiczną dla dzieci i młodzieży. Jednym z głównych elementów programu będzie poprawa infrastruktury działających obecnie oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży oraz całodobowa infolinia. Poszczególne oddziały dostaną wsparcie na remont i wyposażenie. Tym samym podniesie się standard placówek i jakość świadczonych usług.

 

Ochrona praw dzieci i młodzieży doświadczających kryzysu psychicznego stanowi jeden z priorytetów działalności Rzecznika Praw Pacjenta, Bartłomieja Chmielowca.

 

Dzieci i młodzież w szpitalach psychiatrycznych – działania Rzecznika Praw Pacjenta

W lutym 2018 roku, po niespełna 100 dniach swojego urzędowania Bartłomiej Chmielowiec apelował do Ministra Zdrowia o podjęcie działań, które pozwoliłyby na opanowanie krytycznej sytuacji w psychiatrii dziecięcej oraz wdrożenie rozwiązań rekomendowanych przez specjalistów z zakresu psychiatrii wieku rozwojowego, które przyczyniłyby się do wzrostu dostępności do opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Apele Rzecznika Praw Pacjenta zbiegły się z powołaniem w Ministerstwie Zdrowia Zespołu ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, który opracował w kolejnych miesiącach trójstopniowy model reformy psychiatrii dzieci i młodzieży.

 

Rzecznik Praw Pacjenta rzecznikiem polskiej psychiatrii

Rok 2019 był przez Rzecznika Praw Pacjenta poświęcony zdrowiu psychicznemu i obchodzony pod hasłem „Rzecznik Praw Pacjenta rzecznikiem polskiej psychiatrii”. We współpracy z organizacjami pacjentów oraz przedstawicielami zawodów zaangażowanych w kreowanie i realizację opieki nad dziećmi i młodzieżą w kryzysie psychicznym, Rzecznik Praw Pacjenta przygotował projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Zawiera ona również rozwiązania odnoszące się do najmłodszych pacjentów, podnoszące poziom ich bezpieczeństwa i dostępu do potrzebnej im opieki.

 

Wsparcie psychologiczne i pedagogiczne dla uczniów

W marcu 2020 roku, na samym początku pandemii koronawirusa, Rzecznik Praw Pacjenta apelował do Ministra Edukacji Narodowej, aby w tym szczególnym i trudnym dla nas wszystkich czasie, zapewnić wsparcie psychologów i pedagogów dla najmłodszych osób w naszym społeczeństwie. W październiku ubiegłego roku Rzecznik Praw Pacjenta zaapelował do Ministra Zdrowia, aby opieka psychiatryczna stała się jednym z najważniejszych priorytetów podejmowanych przez niego działań w systemie ochrony zdrowia. Zwrócił także uwagę na potrzebę dialogu z poszczególnymi osobami działającymi w zakresie wsparcia psychiatrycznego oraz podejmowanie takich ustaleń i działań, które w szczególności osobom doświadczającym kryzysu psychicznego będą dawały nadzieję na lepsze jutro.

 

Utworzenie oddziału dla najmłodszych pacjentów na Podlasiu

Rzecznik Praw Pacjenta podejmuje też systematyczne działania na rzecz utworzenia całodobowego oddziału psychiatrii dla dzieci i młodzieży na Podlasiu, a pracownicy Biura – Rzecznicy Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego na co dzień wspierają najmłodszych pacjentów leczonych w szpitalach psychiatrycznych.

Materiały

Rok psychiatrii w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta
Podsumowanie​_roku​_psychiatrii​_w​_biurze​_RPP.pdf 8.58MB
Przestrzeganie praw pacjenta w obszarze psychiatrycznej opieki zdrowotnej. Raport z działań podejmowanych przez Departament ds. Zdrowia Psychicznego w 2019 r.
raport​_dzp​_2019.pdf 2.93MB
{"register":{"columns":[]}}