Praktyki
Uprzejmie informujemy, iż przyjmujemy zgłoszenia kandydatów chętnych do odbycia praktyki w Wydziale Polityczno-Ekonomicznym Ambasady RP w Bukareszcie.
Czas trwania nieodpłatnej praktyki wynosi minimalnie jeden miesiąc.
Kandydat ubiegający się o przyjęcia na praktykę studencką powinien spełniać następujące warunki:
- posiadać obywatelstwo polskie lub obywatelstwo innego kraju UE, ewentualnie obywatelstwo krajów trzecich;
- biegle władać językiem polskim i angielskim (znajomość rumuńskiego mile widziana);
- być studentem co najmniej trzeciego roku studiów magisterskich (dzienne, wieczorowe lub zaoczne uczelni wyższych publicznych lub niepublicznych), studiów doktoranckich lub podyplomowych w Polsce lub za granicą lub być absolwentem studiów wyższych czy szkół policealnych;
- preferowane kierunki studiów: prawo, stosunki międzynarodowe, nauki polityczne, dziennikarstwo, kulturoznawstwo.
Osoby zainteresowane praktykami proszone są o nadsyłanie:
- formularza aplikacyjnego wypełnionego w jęz. polskim;
- listu polecającego od promotora, dziekana lub rektora uczelni, przygotowanego w jęz. polskim;
- kserokopii dowodu osobistego lub polskiego paszportu;
- oświadczenia potwierdzające zapoznanie się praktykanta z regulaminem praktyk i wolontariatu, według wzoru;
- oryginał oświadczenia o niekaralności według wzoru.
Ponadto praktykant zobowiązany jest:
- dostarczyć w formie elektronicznej zdjęcie formatu paszportowego najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem praktyki;
- przedstawić najpóźniej w dniu rozpoczęcia praktyki oryginalny dowód posiadania ubezpieczenia NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) obejmującego okres trwania praktyki. Dowodem poświadczającym fakt ubezpieczenia jest w szczególności zaświadczenie z uczelni, polisa towarzystwa ubezpieczeniowego, Karta Euro 26, ISIC.
Praktyki w Ambasadzie odbywają się w pełnym wymiarze czasowym: w godz. 08:30 -16:30 od poniedziałku do piątku. Nie jest praktykowane przeprowadzanie rozmowy kwalifikacyjnej. Ambasada nie pomaga, ani nie pośredniczy w załatwieniu zakwaterowania w Bukareszcie, praktykanci nie otrzymują wynagrodzenia.
Termin nadsyłania zgłoszeń na miesięczne praktyki w Ambasadzie drogą pocztową upływa na 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia praktyki. W drodze wyjątku, dokumenty mogą zostać przesłane drogą elektroniczną, zaś oryginały dokumentów należy przedłożyć najpóźniej w dniu rozpoczęcia praktyki.
Pragniemy zaznaczyć, iż liczba chętnych do odbywania praktyk w miesiącach letnich jest wysoka, dlatego należy liczyć się z możliwością odrzucenia wniosku z powodu braku wolnych miejsc w tych miesiącach. Informacje na temat praktyk zawodowych, absolwenckich, wolontariatu i stażu oraz formularze do pobrania znajdują się na stronie MSZ.