W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozporządzenie wojskowe nr 4 z 29.03.2020 dot. środków zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19

01.04.2020

[…] Minister spraw wewnętrznych wydaje następujące

Tłumaczenie robocze

Rozporządzenie wojskowe nr 4 z 29.03.2020 dot. środków zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19

            […] Minister spraw wewnętrznych wydaje następujące

Rozporządzenie wojskowe

            Art. 1 – (1) Przemieszczanie się osób, które ukończyły 65. rok życia, poza domem/gospodarstwem, jest dozwolone również poza przedziałem czasowym 11.00-13.00, jeśli odbywa się w celu rozwiązania problemów natury medycznej, takich jak zaplanowane leczenie onkologiczne, dializa itp., z użyciem własnych środków transportu lub należących do rodziny/osób wspomagających lub, według potrzeby, specjalnymi środkami transportu medycznego.

            (2) W celu weryfikacji powodu przemieszczania się w sytuacjach określonych w pkt. (1), przedkładana jest deklaracja na własną odpowiedzialność, wypełniona wcześniej, zawierająca imię i nazwisko, datę urodzenia, adres zamieszkania, powód i miejsce przemieszczania się, datę i podpis.

            (3) Przemieszczanie się osób określonych w pkt. (1) poza domem/gospodarstwem jest dozwolone również w przedziale czasowym 20.00-21.00, jeśli odbywa się w związku z potrzebami zwierząt domowych, tylko w pobliżu domu/gospodarstwa. W tym przedziale czasowym deklaracja nie jest wymagana, jeśli wyjście odbywa się w tym celu.

            (4) Środki mają zastosowanie od daty publikacji niniejszego rozporządzenia wojskowego w „Monitorze Oficjalnym Rumunii”, cz. I.

            Art. 2 – (1) Podmioty gospodarcze, które sprzedają żywność i produkty pierwszej potrzeby i które prowadzą działalność w warunkach określonych w rozporządzeniach wojskowych podczas stanu wyjątkowego, zorganizują program pracy tak, aby umożliwić i zapewnić priorytetowy dostęp osobom powyżej 65 r.ż. w przedziale czasowym 11.00-13.00, ograniczając w tym czasie dostęp osobom z innych kategorii wiekowych.

            (2) Środek ma zastosowanie od 30.03.2020.

            Art. 3 – (1) Osoby, które opuszczają miejsce odbywania kwarantanny bez zgody odpowiednich władz, będą ukarane za naruszenie przepisów zgodnie z przepisami Rozporządzenia Nadzwyczajnego Rządu nr 1/1999 dot. stanu oblężenia i stanu wyjątkowego, z późn. zm., i będą zobligowane do ponownego rozpoczęcia cyklu 14-dniowej kwarantanny, ponosząc koszty z nią związane.

            (2) Osoby, które nie przestrzegają warunków kwarantanny domowej i których obecność zostanie stwierdzona poza miejscem izolacji, będą ukarane za naruszenie przepisów zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia Nadzwyczajnego Rządu nr 1/1999 dot. stanu oblężenia i stanu wyjątkowego, z późn. zm., i będą zobligowane do odbycia 14-dniowej kwarantanny, ponosząc koszty z nią związane.

            (3) Środki mają zastosowanie od daty publikacji niniejszego rozporządzenia wojskowego w „Monitorze Oficjalnym Rumunii”, cz. I.

            Art. 4 – (1) Po wjeździe do kraju, w celu ochrony rodzin, kierowcy pojazdów służących do przewozu towarów o maksymalnej dozwolonej ładowności większej niż 2,4 tony, wybierają rodzaj kwarantanny/kwarantanny domowej, nie dłuższej niż 14 dni, w okresie między kursami, spośród następujących środków zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19:

            a) kwarantanna w pomieszczeniach oddanych do dyspozycji przez pracodawcę;

            b) kwarantanna domowa razem z wszystkimi osobami, z którymi mieszkają/gospodarują, lub oddzielnie, w innym dostępnym pomieszczeniu mieszkalnym;

            c) kwarantanna na wniosek, w pomieszczeniach oddanych do dyspozycji przez władze administracji publicznej, z poniesieniem kosztów kwarantanny.

            (2) Wybór jednej z możliwości określonych w pkt. (1) obywa się poprzez wypełnienie przez kierowców […] deklaracji na własną odpowiedzialność […].

            (3) Zapisy pkt. (1) i (2) stosuje się odpowiednio w przypadku pilotów samolotów i załogi.

            (4) Środek ma zastosowanie od 31.03.2020.

            Art. 5 – (1) Na okres określony przez pracodawcę stosuje się środki izolacji prewencyjnej w miejscu pracy lub w strefach specjalnych, do których nie mają dostępu osoby z zewnątrz, dla personelu pełniącego funkcje istotne dla zapewnienia produkcji, transportu i dystrybucji energii elektrycznej i gazu, czynności konserwacji i utrzymania wyposażenia i instalacji, a także innych czynności zaopatrzenia i, odpowiednio, wydobycia, produkcji i przetwarzania zasobów i surowców oraz/lub materiałów półprzetworzonych, niezbędnych do odpowiedniego funkcjonowania państwowego systemu energetycznego, zgodnie z właściwymi planami kontynuacji działań podstawowych w przypadku wprowadzenia stanu wyjątkowego w Rumunii.

            (2) Odmowa poddania się izolacji prewencyjnej przez personel wymieniony w pkt. (1) niesie za sobą odpowiedzialność dyscyplinarną, cywilną lub karną, zależnie od przypadku.

            (3) Środek ma zastosowanie od 31.03.2020 od godz. 12.00.

            Art. 6 – (1) Władze lokalne administracji publicznej zapewnią montaż dozowników ze środkami dezynfekującymi we wszystkich wejściach do bloków, znajdujących się na terenie danej jednostki administracyjno-terytorialnej, i będą okresowo dezynfekować windy, klatki schodowe i inne pomieszczenia wspólne.

            (2) Środek ma zastosowanie od 31.03.2020.

            Art. 7 – (1) Ministerstwa z własną siecią medyczną i władze lokalne administracji publicznej, które zarządzają lub koordynują działalność jednostek sanitarnych zapewnią, na wniosek, pomieszczenia hotelowe przeznaczone do odpoczynku personelu medycznego z publicznej służby zdrowia między zmianami lub dyżurami, w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 wśród personelu medycznego i ich rodzin.

            (2) Środek ma zastosowanie od 31.03.2020.

            Art. 8 – (1) Podczas stanu wyjątkowego ceny energii elektrycznej i cieplnej, gazu, wody, wywozu śmieci i paliwa nie mogą być podniesione powyżej poziomu z dnia wydania niniejszego rozporządzenia wojskowego, mogą być jedynie obniżone, w zależności od popytu i podaży.

            (2) Środek ma zastosowanie od daty publikacji niniejszego rozporządzenia wojskowego w „Monitorze Oficjalnym Rumunii”, cz. I.

            Art. 9 – (1) W okresie stanu wyjątkowego alarmy sanitarne, komunikaty, teksty, materiały fotograficzne i audiowizualne z wiadomościami do interesu publicznego, wspierające środki przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się COVID-19, rządowe i/lub sponsorowane przez podmioty publiczne lub prywatne, osoby fizyczne lub organizacje pozarządowe, będą bezpłatnie rozpowszechnianie w mediach i będą dołączone dodatkowo do czasu przeznaczonego na reklamy.

            (2) Nadawcy radiowi i instytucje medialne będą proszeni o nadawanie wiadomości z kategorii wymienionych w pkt. (1) przez Grupę ds. Komunikacji Strategicznej, działającej w ramach Państwowego Komitetu ds. Specjalnych Sytuacji Nadzwyczajnych, i w momencie nadawania będą określane jako „Wiadomość użyteczności publicznej”.

            (3) Środek ma zastosowanie od daty publikacji niniejszego rozporządzenia wojskowego w „Monitorze Oficjalnym Rumunii”, cz. I.

            Art. 10 – (1) Podczas stanu wyjątkowego Centrum Medyczno-Wojskowych Badań Naukowych; Centrum Badań Naukowych Obrony Chemicznej, Biologicznej, Radiologicznej, Nuklearnej i Ekologii; Agencja Badań nad Techniką i Technologiami Wojskowymi oraz Państwowy Instytut Badań i Rozwoju Medyczno-Wojskowego „Cantacuzino” otrzymują zezwolenie na zatwierdzanie/autoryzację materiałów, komponentów, wyposażenia i urządzeń medycznych niezbędnych do zapobiegania i zwalczania rozprzestrzeniania się, a także do leczenia infekcji wywołanych przez wirusa SARS-CoV-2, oraz biocydów.

            (2) Środek ma zastosowanie od daty publikacji niniejszego rozporządzenia wojskowego w „Monitorze Oficjalnym Rumunii”, cz. I.

            Art. 11 – (1) Transport morski i na wewnętrznych drogach wodnych, wstęp statków do rumuńskich portów, a także inspekcja i obsługa statków odbywa się bez ograniczeń, z zastosowaniem wszystkich środków zapobiegania zakażenia COVID-19, nałożonych przez Ministerstwo Zdrowia.

            (2) Zabrania się wstępu pilotom na pokładach statków morskich i rzeczno-morskich, które przybyły z czerwonych lub żółtych stref ryzyka, jeśli nie posiadają wyposażenia ochronnego określonego przez Ministerstwo Zdrowia,

            (3) Środek ma zastosowanie od daty publikacji niniejszego rozporządzenia wojskowego w „Monitorze Oficjalnym Rumunii”, cz. I.

            Art. 12 – (1) Po pkt. (2) art. 3 Rozporządzenia wojskowego nr 2/2020 dot. środków zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19, opublikowanego w „Monitorze Oficjalnym Rumunii”, cz. I, nr 232 z dn. 21.03.2020, dodaje się nowy punkt, pkt (3), o następującej treści:

            „(3) Zakaz poruszania się osób w grupie większej niż 3 osoby ma zastosowanie wyłącznie do ruchu pieszego.”

 

{"register":{"columns":[]}}