W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozporządzenie wojskowe nr 7 z 4.04.2020 dot. środków zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19

09.04.2020

Minister spraw wewnętrznych wydaje następujące

Tłumaczenie robocze

Rozporządzenie wojskowe nr 7 z 4.04.2020 dot. środków zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19

 […] Minister spraw wewnętrznych wydaje następujące

Rozporządzenie wojskowe

Rozdział I

Objęcie kwarantanną miasta Țăndărei, woj. Ialomița

            Art. 1. – Obejmuje się kwarantanną, na okres stanu wyjątkowego, miasto Țăndărei, woj. Ialomița.

            Art. 2. – W miejscowości objętej kwarantanną, określonej w art. 1, jest dozwolony wjazd i wyjazd:

            a) dla transportu towaru, niezależnie od jego rodzaju, surowców i zasobów potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej w miejscowości objętej kwarantanną, a także do zaopatrzenia ludności;

            b) osób, które nie mieszkają w miejscowości objętej kwarantanną, ale prowadzą działalność gospodarczą lub w dziedzinie obrony, porządku publicznego, bezpieczeństwa narodowego, służby zdrowia, sytuacji nadzwyczajnych, lokalnej administracji publicznej, ochrony i pomocy społecznej, sądownictwa, usług użyteczności publicznej, energii, rolnictwa, gastronomii, dostaw wody, komunikacji i transportu.

            Art. 3. – Ministerstwo Transportu, Infrastruktury i Komunikacji, a także dostawcy usług z zakresu pasażerskiego transportu kolejowego nie będą sprzedawać biletów/biletów miesięcznych lub innych dokumentów uprawniających do przejazdu do miejscowości objętej kwarantanną, jeśli nie są spełnione postanowienia art. 2.

            Art. 4. – W miejscowości objętej kwarantanną, zgodnie z art. 1, mają zastosowanie wszystkie zakazy i ograniczenia określane w rozporządzeniach wojskowych, wydawanych podczas stanu wyjątkowego.

            Art. 5. – Upoważnia się Wojewódzkie Centrum Koordynacji i Zarządzania Interwencjami Ialomița (CJCCI) do ustalania uzupełnień i odstępstw od postanowień określonych w art. 2, za zgodą Wojewódzkiego Komitetu ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

            Art. 6. – (1) Uprawnione organy obrony, porządku publicznego i bezpieczeństwa narodowego określą szczegółowe środki prewencji i ograniczenia wjazdów, odpowiednio wyjazdów osób do/z miejscowości objętej kwarantanną.

            (2) Lokalne i wojewódzkie instytucje administracji publicznej podadzą do wiadomości obowiązki, którym podlegają osoby, w zakresie poruszania się i wjazdu/wyjazdu z miejscowości objętej kwarantanną.

            (3) Czynności weryfikacji, kontroli i umożliwiania wjazdu/wyjazdu z miejscowości objętej kwarantanną są wykonywane przez personel struktur Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej.

            Art. 7. – Rada Województwa Ialomița, burmistrz i rada miejska podejmą środki niezbędne do zapewnienia działalności usług ochrony i pomocy społecznej, usług użyteczności publicznej, a także zaopatrzenia w podstawowe artykuły spożywcze osób pozbawionych pomocy, które nie mogą opuszczać domu/gospodarstwa.

            Art. 8. – Jest ściśle zabroniony wjazd/wyjazd do/z miasta Țăndărei, woj. Ialomița, w inny sposób niż trasami dostępu otwartymi dla ruchu publicznego na drogach europejskich, krajowych, wojewódzkich i gminnych.

Rozdział II

Inne środki zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19

            Art. 9. – (1) Zawiesza się wszystkie loty realizowane przez linie lotnicze do Austrii, Belgii, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Holandii, Turcji i Iranu oraz z tych państw do Rumunii, dla wszystkich lotnisk w Rumunii, na okres 14 dni.

            (2) Środek ma zastosowanie od 5.04.2020 od godz. 23.00 czasu lokalnego.

            (3) Przedłuża się zawieszenie lotów realizowanych przez linie lotnicze do Francji i Niemiec oraz z tych państw do Rumunii na okres 14 dni, rozpoczynając od 8.04.2020.

            (4) Środki określone w pkt. (1) i (3) nie mają zastosowania dla lotów realizowanych samolotami państwowymi, transportu towaru i korespondencji, lotów humanitarnych lub zapewniających pilne usługi medyczne, a także technicznych lądowań niekomercyjnych.

            Art. 10. – (1) Dozwolone są loty realizowane przez wszystkie linie lotnicze w ramach kursów nieregularnych (czarter), w celu transportu pracowników sezonowych z Rumunii do innych państw, za zgodą uprawnionych władz państwa docelowego.

            (2) Postanowienia pkt. (1) nie dotyczą pracowników z sektora medycznego i opieki społecznej.

            Art. 11. – Zawiesza się pasażerski transport drogowy międzynarodowy, realizowany w ramach usług regularnych, specjalnych usług regularnych i usług okazjonalnych, dla wszystkich kursów realizowanych przez operatorów do Włoch, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Austrii, Belgii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Holandii i Turcji oraz z tych państw do Rumunii, na cały okres stanu wyjątkowego.

            Art. 12. – Przy wjeździe do Rumunii, kierowcy pojazdów służących do transportu towarów o maksymalnej dozwolonej ładowności większej niż 2,4 tony, którzy nie mają objawów związanych z COVID-19, wypełniają oświadczenie na własną odpowiedzialność, którego wzór jest określony przez Ministerstwo Transportu, Infrastruktury i Komunikacji, i w którym określają adres kontaktowy na okres pomiędzy kursami. Kierowcy nie podlegają kwarantannie/kwarantannie domowej, pod warunkiem zapewnienia przez pracodawcę indywidualnych środków ochrony przeciwko COVID-19.

            Art. 13. – Postanowienia art. 12 są stosowane odpowiednio dla kierowców pojazdów służących do transportu towarów o maksymalnej dozwolonej ładowności większej niż 2,4 tony, którzy poruszają się w celu wykonania obowiązków służbowych z Rumunii do innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej lub z innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej do Rumunii, jako kraju zamieszkania kierowcy, niezależnie od tego, czy przejazd odbywa się pojazdem do transportu towaru, środkami indywidualnymi lub na własną rękę. Przy wjeździe do Rumunii, kierowcy muszą okazać zaświadczenie o zatrudnieniu, wydane przez pracodawcę.

            Art. 14. – (1) Kierowcy pojazdów służących do transportu towarów o maksymalnej dozwolonej ładowności większej niż 2,4 tony, którzy przejeżdżają przez Rumunię (tranzyt), nie są zobowiązani do wypełniania, przy wjeździe do Rumunii, oświadczenia epidemiologicznego, jeśli przestrzegają następujących warunków minimalnych:

            a) korzystają wyłącznie z korytarzy tranzytowych i przejść granicznych usytuowanych na końcach tych korytarzy, zatwierdzonych przez Ministerstwo Transportu, Infrastruktury i Komunikacji oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, z zaznaczeniem, że jakiekolwiek odchylenie od trasy jest zabronione;

            b) tranzyt przez terytorium Rumunii odbywa się w minimalnym czasie, nieprzekraczającym 48 godzin od wjazdu do Rumunii, łącznie z okresami postoju na normowany codzienny odpoczynek;

            c) postój pojazdu obywa się wyłącznie na parkingach usytuowanych na korytarzach tranzytowych, oznaczonych w odpowiedni sposób.

            (2) W przypadku nieprzestrzegania warunków określonych w pkt. (1), kierowca pojazdu będzie zobligowany do odbycia 14-dniowej kwarantanny, ponosząc związane z nią koszty. W takim przypadku pojazd może być przejęty przez przedstawiciela właściciela.

            (3) Przy wjeździe do Rumunii kierowca pojazdu jest zobligowany do umieszczenia na przeszklonej części pojazdu (przednia szyba) specjalnego oznaczenia, udostępnionego przez Państwowy Inspektorat Kontroli Ruchu Drogowego, oraz do zachowania formularza tranzytowego, którego wzór jest określony przez Ministerstwo Transportu, Infrastruktury i Komunikacji.

             Art. 15. – Postanowienia art. 5 Rozporządzenia wojskowego nr 3/2020 dot. środków zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19, opublikowanego w Monitorze Oficjalnym Rumunii, cz. I, nr 242 z 24.03.2020, nie dotyczą mechaników lokomotyw i obsługi kolei.

            Art. 16. – (1) Ministerstwa z własną siecią szpitalną i organy lokalnej administracji publicznej zapewnią, na wniosek, przestrzenie hotelowe przeznaczone do odpoczynku między zmianami lub dyżurami personelu publicznej służby zdrowia, w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19.

            (2) – Środek ma zastosowanie od daty publikacji niniejszego rozporządzenia wojskowego w Monitorze Oficjalnym Rumunii, cz. I.

            Art. 17. – (1) Personel Straży Leśnej, oddziały terytorialne i wojewódzkie, lub personel z uprawnieniami do kontroli/ochrony lasów będzie uczestniczył w grupach kontroli porządku publicznego i kontroli ruchu na drogach publicznych, razem z personelem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Obrony Narodowej, w celu prowadzenia czynności/specjalistycznych kontroli na linii kontroli lasów.

            (2) Specjalistyczne kontrole odbywają się w istniejących punktach kontroli, w zależności od personelu dostępnego na poziomie straży leśnej lub personelu z uprawnieniami do kontroli/ochrony lasów.

 

{"register":{"columns":[]}}