Rozporządzenie wojskowe nr 8 z 9.04.2020 dot. środków zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19
10.04.2020
[…] Minister spraw wewnętrznych wydaje następujące
Tłumaczenie robocze
Rozporządzenie wojskowe nr 8 z 9.04.2020 dot. środków zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19
[…] Minister spraw wewnętrznych wydaje następujące
Rozporządzenie wojskowe
Art. 1. – (1) Przemieszczanie się poza domem/gospodarstwem jest dozwolone w przypadku właścicieli pozwoleń na połów komercyjny w Dunaju/wodach wewnętrznych/Morzu Czarnym, w celu przeprowadzenia czynności połowu komercyjnego i akwakultury, a także sprzedaży produktów uzyskanych w wyniku tych czynności.
(2) Przemieszczanie się poza domem/gospodarstwem jest dozwolone w przypadku pszczelarzy, do/z miejsca lokalizacji pasieki u w celu jej przeniesienia. Potwierdzeniem działalności pszczelarskiej jest zaświadczenie wydane przez wojewódzkie urzędy zootechniki, zawierające kod pasieki, lub jakikolwiek inny dokument potwierdzający działalność pszczelarską i prawa własności do pasieki.
(3) Przemieszczanie się poza domem/gospodarstwem jest dozwolone w celu zakupu pojazdów, części zamiennych i skorzystania z usług napraw pojazdów.
(4) Postanowienia art. 4 Rozporządzenia wojskowego nr 3/2020 dot. środków zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19 są odpowiednio stosowane.
(5) W deklaracji na własną odpowiedzialność, osoby wymienione w pkt. (1) i (2) jako powód przemieszczania się podają cel zawodowy, a osoby wymienione w pkt. (3) podają cel zapewnienia dóbr zaspokajających podstawowe potrzeby.
(6) Środki mają zastosowanie od daty publikacji niniejszego rozporządzenia wojskowego w Monitorze Oficjalnym Rumunii, cz. I.
Art. 2. – (1) Przedłuża się zawieszenie lotów realizowanych przez linie lotnicze do Hiszpanii i z Hiszpanii do Rumunii na okres 14 dni, rozpoczynając od 14.04.2020.
(2) Środek określony w pkt. (1) nie ma zastosowania dla lotów realizowanych samolotami państwowymi, transportu towaru i korespondencji, lotów humanitarnych lub zapewniających pilne usługi medyczne, a także technicznych lądowań niekomercyjnych.
(3) Środek określony w pkt. (1) ma zastosowanie również po okresie, na jaki Dekretem nr 195/2020 wprowadzono stan wyjątkowy, tylko jeśli stan wyjątkowy na całym terytorium Rumunii zostanie przedłużony i jeśli dekret o przedłużeniu stanu wyjątkowego utrzyma kompetencję ministra spraw wewnętrznych do ustanawiania, poprzez rozporządzenie wojskowe, stopniowego zakazu ruchu lotniczego na różnych trasach.
Art. 3. – (1) Rynki rolno-spożywcze pozostają otwarte przez cały okres stanu wyjątkowego, dla rolników posiadających certyfikat producenta rolnego, z zachowaniem obowiązku przestrzegania środków zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19.
(2) Dozwolone jest przemieszczanie się producentów rolnych między miejscem wyrobu produktów rolno-spożywczych a rynkiem rolno-spożywczym oraz wstęp na rynek, na podstawie deklaracji na własną odpowiedzialność i certyfikatu producenta.
(3) Punkty sprzedaży środków fitofarmacetycznych pozostają otwarte w okresie stanu wyjątkowego, a ich personel jest zobowiązany do przestrzegania środków zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19.
(4) Środki mają zastosowanie od daty publikacji niniejszego rozporządzenia wojskowego w Monitorze Oficjalnym Rumunii, cz. I.
Art. 4. – (1) Na cały okres stanu wyjątkowego przedłużone zostaje, zgodnie z załącznikiem nr 1 do niniejszego rozporządzenia wojskowego, tymczasowe zamknięcie – całkowite lub częściowe – przejść granicznych, ustanowione Decyzją nr 8/2020 i 12/2020 Państwowego Komitetu ds. Specjalnych Sytuacji Nadzwyczajnych.
(2) Środki mają zastosowanie od daty publikacji niniejszego rozporządzenia wojskowego w Monitorze Oficjalnym Rumunii, cz. I.
Art. 5. – (1) Zwalnia się z obowiązku odbycia kwarantanny lub kwarantanny domowej pracowników przygranicznych, którzy przy wjeździe do Rumunii z Węgier nie mają symptomów związanych z COVID-19.
(2) Przez pracownika przygranicznego rozumiana jest osoba, która udowodni, że mieszka i pracuje w promieniu 30 km po jednej lub drugiej stronie granicy rumuńsko-węgierskiej, liczonym od najbliższego przejścia granicznego otwartego dla ruchu osobowego, i która wraca do miejsca zamieszkania przynajmniej raz w tygodniu.
(3) Przejścia graniczne na granicy rumuńsko-węgierskiej, gdzie dozwolony jest wjazd do Rumunii na warunkach wskazanych w pkt. (1), są następujące: Cenad, Nădlac, Turnu, Vărșand, Salonta, Borș, Săcuieni, Urziceni i Petea.
(4) Na przejściach granicznych na granicy rumuńsko-węgierskiej, wskazanych w pkt. (3), dopuszczony jest także wjazd/wyjazd pracowników przygranicznych z pojazdami i sprzętem rolniczym.
(5) W przypadku nieprzestrzegania warunków określonych w pkt. (2), osoby poddane są kwarantannie na okres 14 dni, ponosząc jej koszty.
(6) Środki mają zastosowanie od daty publikacji niniejszego rozporządzenia wojskowego w Monitorze Oficjalnym Rumunii, cz. I.
Art. 6. – (1) Zwalnia się z obowiązku odbycia kwarantanny lub kwarantanny domowej osoby, które przekraczają granicę Rumunii w celu wykonania czynności instalacji, uruchomienia, konserwacji i serwisu sprzętu i technik medycznych, jeśli nie nie mają symptomów związanych z COVID-19 i udowodnią związanie umową z usługobiorcą/usługobiorcami na terytorium Rumunii.
(2) Postanowienia pkt. (1) mają zastosowanie również w przypadku techniki/sprzętu z dziedziny nauki, gospodarki, obrony, porządku publicznego i bezpieczeństwa narodowego.
(3) Środki mają zastosowanie od daty publikacji niniejszego rozporządzenia wojskowego w Monitorze Oficjalnym Rumunii, cz. I.
Art. 7. – (1) W okresie stanu wyjątkowego zabroniony/zawieszony jest eksport produktów rolno-spożywczych z listy w załączniku nr 2 do niniejszego rozporządzenia wojskowego.
(2) Procedury eksportu produktów rolno-spożywczych, określonych w pkt. (1), realizowane w momencie wejścia w życie niniejszego rozporządzenia wojskowego, są zawieszone na okres stanu wyjątkowego.
(3) W okresie stanu wyjątkowego wstrzymane jest wydawanie certyfikatów fitosanitarnych na potrzeby eksportu produktów rolno-spożywczych z listy przedstawionej w załączniku nr 2 do niniejszego rozporządzenia wojskowego.
(4) Środki mają zastosowanie od daty publikacji niniejszego rozporządzenia wojskowego w Monitorze Oficjalnym Rumunii, cz. I.
Art. 8. – (1) Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rolno-spożywczych z listy przedstawionej w załączniku nr 2 jest możliwe tylko jeśli państwo członkowskie udowodni przeznaczenie zakupionych produktów do własnej konsumpcji wewnętrznej lub wspólnotowej, a nie w celu eksportu.
(2) Środek ma zastosowanie od daty publikacji niniejszego rozporządzenia wojskowego w Monitorze Oficjalnym Rumunii, cz. I.
Art. 9. – (1) W okresie stanu wyjątkowego zabronione jest zakończenie lub zawieszenie działalności publicznych i prywatnych usług socjalnych, takich jak domy opieki i pomocy osobom starszym, ośrodki mieszkaniowe dla dzieci i dorosłych, bez i z niepełnosprawnością, a także dla innych wrażliwych grup […].
Art. 10. – (1) Podczas stanu wyjątkowego, na personel zatrudniony w centrach określonych w art. 9 pkt. (1) nakłada się obowiązek izolacji prewencyjnej w miejscu pracy lub w specjalnie wyznaczonych strefach, do których nie mają dostępu osoby z zewnątrz, przez okres 14 dni.
(2) Po okresie przewidzianym w pkt. (1) cyklicznie następuje okres izolacji prewencyjnej w domu, przez okres równy okresowy izolacji prewencyjnej w miejscu pracy. Obecność personelu w centrum jest zapewniona w systemie zmian/dyżurów.
(3) W terminie 24 godzin od publikacji w Monitorze Oficjalnym Rumunii, cz. I, niniejszego rozporządzenia wojskowego, szef centrum, wyznaczony zastępca lub koordynator wyspecjalizowanego personelu ustala organizację zmian podczas stanu wyjątkowego.
[…] (6) Odmowa poddania się izolacji prewencyjnej w miejscu pracy przez personel centrów określonych w art. 9 pkt (1) pociąga za sobą odpowiedzialność prawną lub karną, zależnie od przypadku.
(7) Zabroniony jest wstęp gości/krewnych/najbliższej rodziny/reprezentantów prawnych beneficjentów usług socjalnych w centrach mieszkalnych określonych w art. 9 pkt (1).
[…]
Art. 13. – Podczas stanu wyjątkowego, w ramach wyjątku od obowiązujących przepisów, w przypadku złożenia wypowiedzenia przez pracowników centrów określonych w art. 9 pkt (1), okres wypowiedzenia wynosi 45 dni kalendarzowych.
[...]
Art. 14. – (1) W celu zapobiegania powstaniu ognisk epidemicznych, w przypadku wystąpienia objawów typowych dla COVID-19 lub informacji o bezpośrednim kontakcie z osobą zarażoną wśród beneficjentów lub personelu, dyrekcje zdrowia publicznego zapewniają przeprowadzenie testów beneficjentom i całemu personelowi, w siedzibie ośrodka.
[...]
Art. 15. – (1) Podczas stanu wyjątkowego zawieszone są procedury kupna/sprzedaży pakietów większościowych akcji spółek państwowego systemu energetycznego, niezależnie od ich formy własności.
(2) Wznowienie procedur odbędzie się po zakończeniu stanu wyjątkowego, z odpowiednim przesunięciem terminów przewidzianych w poprzednim kalendarzu.
[...]
Art. 16. – Lokalnym władzom publicznym i właścicielom, osobom fizycznym lub prawnym, zaleca się montaż dozowników z płynami dezynfekującymi przy wejściach do wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz okresową dezynfekcję wind, klatek schodowych i innych wspólnych przestrzeni wewnątrz tych budynków.
Art. 17. – W czwartek, piątek i sobotę przed świętami wielkanocnymi [katolickimi i prawosławnymi], podmioty gospodarcze sprzedające produkty rolno-spożywcze mogą przedłużyć czas pracy, zależnie od potrzeb.
Art. 18. – (1) Po pkt. (3) art. 9 Rozporządzenia wojskowego nr 1/2020 dot. pilnych środków odnośnie zgromadzeń osób i ruchu przygranicznego określonych dóbr, opublikowanego w Monitorze Oficjalnym Rumunii, cz. I, nr 219 z dn. 18.03.2020, dodaje się nowy punkt, pkt (4), o następującej treści:
„(4) Za nieprzestrzeganie środka przewidzianego w art. 5, oprócz głównej sankcji prawnej, w zależności od natury i wagi czynu, może zostać nałożona dodatkowa sankcja prawna konfiskacji dóbr, których transport w celu dystrybucji poza terytorium Rumunii jest zabroniony.”
(2) Środek ma zastosowanie od 11.04.2020.
Art. 19. – (1) Po pkt. (3) art. 1 [dot. przedłużenia zawieszenia lotów do/z Hiszpanii i Włoch na okres 14 dni od 31.03.2020] Rozporządzenia wojskowego nr 5/2020 dot. środków zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19, opublikowanego w Monitorze Oficjalnym Rumunii, cz. I, nr 262 z dn. 31.03.2020, dodaje się nowy punkt, pkt (4), o następującej treści:
„(4) Środek określony w pkt. (2) ma zastosowanie również po okresie, na jaki Dekretem nr 195/2020 wprowadzono stan wyjątkowy, tylko jeśli stan wyjątkowy na całym terytorium Rumunii zostanie przedłużony i jeśli dekret o przedłużeniu stanu wyjątkowego utrzyma kompetencję ministra spraw wewnętrznych do ustanawiania, poprzez rozporządzenie wojskowe, stopniowego zakazu ruchu lotniczego na różnych trasach.”
Art. 20. – (1) Rozporządzenie wojskowe nr 7/2020 dot. środków zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19, opublikowane w Monitorze Oficjalnym Rumunii, cz. I, nr 284 z dn. 4.04.2020, ulega następującym zmianom i uzupełnieniom:
1. W art. 9, po pkt. (4) dodaje się nowy punkt, pkt (5), o następującej treści:
„(5) Środki określone w pkt. (1) [dot. zawieszenia lotów do/z Austrii, Belgii, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Holandii, Turcji i Iranu na okres 14 dni od 5.04.2020] i (3) [dot. przedłużenia zawieszenia lotów do/z Francji i Niemiec na okres 14 dni od 8.04.2020] mają zastosowanie również po okresie, na jaki Dekretem nr 195/2020 wprowadzono stan wyjątkowy, tylko jeśli stan wyjątkowy na całym terytorium Rumunii zostanie przedłużony i jeśli dekret o przedłużeniu stanu wyjątkowego utrzyma kompetencję ministra spraw wewnętrznych do ustanawiania, poprzez rozporządzenie wojskowe, stopniowego zakazu ruchu lotniczego na różnych trasach.”
2. W art. 10, pkt (1) ulega zmianie i ma następującą treść:
„Art. 10. – (1) Dozwolone są loty realizowane przez wszystkie linie lotnicze, posiadające licencję na działalność zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej, w ramach kursów nieregularnych (czarter), w celu transportu pracowników sezonowych z Rumunii do innych państw, za zgodą uprawnionych władz państwa docelowego.” [podkreślono dodany fragment]
3. W art. 16, pkt (1) ulega zmianie i ma następującą treść:
„Art. 16. - (1) W celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19, ministerstwa z własną siecią szpitalną i organy lokalnej administracji publicznej zapewnią personelowi publicznej służby zdrowia, na wniosek, przestrzenie hotelowe przeznaczone do odpoczynku między zmianami lub dyżurami, wyżywienie – trzy posiłki oraz wodę.” [podkreślono dodany fragment]
[…]
Załącznik nr 1
Przejścia graniczne zamknięte całkowicie lub częściowo na cały okres stanu wyjątkowego
I. Na granicy rumuńsko-węgierskiej:
1. Turnu, woj. Arad (z wyjątkiem pracowników przygranicznych);
2. Salonta, woj. Bihor – kolejowe i drogowe (z wyjątkiem przejścia drogowego dla pracowników przygranicznych);
3. Săcuieni, woj. Bihor (z wyjątkiem pracowników przygranicznych);
4. Valea lui Mihai, woj. Bihor - kolejowe i drogowe (z wyjątkiem kolejowego ruchu towarowego);
5. Carei, woj. Satu Mare.
II. Na granicy rumuńsko-bułarskiej:
1. Negru Vodă, woj. Constanța;
2. Lipnița, woj. Constanța;
3. Dobromir, woj. Constanța;
4. Zimnicea, woj. Teleorman;
5. Turnu Măgurele, woj. Teleorman;
6. Bechet, woj. Dolj (z wyjątkiem ruchu towarowego).
III. Na granicy rumuńsko-ukraińskiej:
1. Sighetu Marmației, woj. Maramureș;
2. Isaccea, woj. Tulcea.
IV. Na granicy rumuńsko-mołdawskiej:
1. Rădăuți-Prut, woj. Botoșani;
2. Oancea, woj. Galați.
V. Na granicy rumuńsko-serbskiej:
1. Porțile de Fier II, woj. Mehedinți;
2. Drobeta-Turnu Severin, woj. Mehedinți (z wyjątkiem ruchu towarowego);
3. Orșova, woj. Mehedinți;
4. Moldova Nouă, woj. Caraș-Severin;
5. Naidăș, woj. Caraș-Severin;
6. Vălcani, woj. Timiș;
7. Stamora-Moravița, woj. Timiș - feroviar (z wyjątkiem ruchu towarowego);
8. Lunga, woj. Timiș;
9. Foeni, woj. Timiș;
10. Jimbolia, woj. Timiș - feroviar (z wyjątkiem ruchu towarowego).
Załącznik nr 2
LISTA
produktów rolno-spożywczych, których eksport jest zabroniony/zawieszony
w okresie stanu wyjątkowego
1. pszenica i meslin - kod taryfowy 1001;
2. jęczmień - kod taryfowy 1003;
3. owies - kod taryfowy 1004;
4. kukurydza - kod taryfowy 1005;
5. ryż - kod taryfowy 1006;
6. mąka pszeniczna i z meslin - kod taryfowy 1101;
7. ziarna soi, w tym łamane - kod taryfowy 1201;
8. nasiona słonecznika, w tym łamane - kod taryfowy 1206;
9. olej słonecznikowy, szafranowy lub z nasion bawełny i ich frakcje, w tym rafinowane, ale niemodyfikowane chemicznie - kod taryfowy 1512;
10. cukier trzcinowy lub z buraka cukrowego i sacharoza czysta chemicznie, w stanie stałym - kod taryfowy 1701;
11. wyroby piekarnicze, cukiernicze i herbatniki, w tym z dodatkiem kakao; hostie, puste kapsułki typu tych używanych do leków, paski klejące, makaron z mąki, mąki ziemniaczanej lub skrobi w warstwach lub podobne produkty - kod taryfowy 1905;
12. produkty i inne pozostałości stałe, w tym mielone lub w postaci granulek, powstałe w wyniku produkcji oleju sojowego - kod taryfowy 2304;
13. produkty i inne pozostałości stałe, w tym mielone lub w postaci granulek, powstałe w wyniku produkcji tłuszczów lub olejów roślinnych, innych niż te z pozycji 2304 lub 2305 - kod taryfowy 2306.