W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zdrowie

Ważne informacje zdrowotne dla podróżujących do Rumunii

W Rumunii utrzymuje się wysokie ryzyko epidemiczne związane z COVID-19. Przestrzegaj dystansu społecznego, używaj maseczek, często myj ręce i stosuj inne standardowe zasady chroniące przez COVID-19.

Sezonowo w Rumunii występują epidemie grypy. Wiosną i jesienią pojawiają się regionalne ogniska odry. Zachorowania występują najczęściej w południowo-zachodniej części kraju. Regularnie zdarzają się zachorowania na gorączkę Zachodniego Nilu. Podczas szczególnie upalnych miesięcy letnich pojawiają się przypadki cholery i zapalenia opon mózgowych (głównie na południu kraju), dlatego latem pij tylko przegotowaną wodę.

Jeśli masz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), możesz korzystać z niezbędnej opieki zdrowotnej podczas pobytu czasowego w Rumunii. Wizyty u lekarzy są bezpłatne, jeśli lekarz ma umowę z Zakładem Ubezpieczeń Zdrowotnych. Upewnij się przed skorzystaniem z porady. Usługi ambulatoryjne i większość lekarstw są częściowo płatne. Płatne są usługi stomatologiczne, z wyjątkiem nagłych przypadków. Szczegółowe informacje o EKUZ znajdują się na stronach internetowych NFZ. Dzięki EKUZ otrzymasz jedynie niezbędnych świadczenia medyczne w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia. Zalecamy więc wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych. W razie konieczności pokryją one koszty leczenia w szerszym zakresie oraz koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Dodatkowe prywatne ubezpieczenie jest pomocne, jeśli uprawiasz sport (zwłaszcza sporty ekstremalne), potrzebujesz transportu medycznego lub w razie śmierci i konieczności przewozu zwłok.

Niektóre lekarstwa wydawane w Polsce zawierają substancje, które są niedozwolone w Rumunii. Może to dotyczyć zarówno leków wydawanych na receptę, jak i dostępnych bez niej. Zgodnie z postanowieniami ustawy nr 339/2005, pacjenci przyjmujący lekarstwa zawierające środki odurzające i substancje psychotropowe (tabela II w załączniku do ww. ustawy https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/66456) mogą posiadać przepisaną ilość zgodną ze stosownymi dokumentami np. receptami. Osoby fizyczne wjeżdżający do Rumunii są zobowiązane do udowodnienia ich legalnego posiadania na podstawie recepty, zaświadczenia lekarskiego lub zaświadczenia uprawniającego do posiadania lekarstw o zawartości odurzających i psychotropowych (dokumenty powinny być sporządzone lub przetłumaczone na j. rumuński lub angielski). Ilość posiadanych tego typu lekarstw nie może przekroczyć ilości wskazanej w okazanym dokumencie jako potrzebnej w trakcje podróży lecz na okres nieprzekraczający 30 dni.

{"register":{"columns":[]}}