W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Milenijne Cele Rozwoju

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przyjęcia Agendy 21 oraz Milenijnych Celów Rozwoju.

Milenijne Cele Rozwoju - ilustracja graficzna ośmiu celów rozwojowych: wyeliminować skrajne ubóstwo i głód, zapewnić powszechne nauczanie na poziomie podstawowym, promować równość płci i awans społeczny kobiet, ograniczyć umieralność dzieci, poprawić opiekę zdrowotną nad matkami, ograniczyć rozprzestrzenianie się HIV/AIDS, malarii i innych chorób zakaźnych, zapewnić ochronę środowiska naturalnego, stworzyć globalne porozumienie partnerskie na rzecz rozwoju.

Milenijne Cele Rozwoju

Konferencja ONZ w Rio de Janeiro w sprawie środowiska i rozwoju z 1992 roku była pierwszą tego rodzaju konferencją, podczas której omawiano oba obszary: ochronę środowiska i niehamowanie rozwoju. Jej głównym rezultatem było przyjęcie Agendy 21. Zapoczątkowała ona opracowywanie strategii zrównoważonego rozwoju na trzech poziomach: globalnym, krajowym i lokalnym. Kraje globalnego Południa jako pierwsze podjęły opracowanie takich strategii, po czym w Europie ruszyła fala ich przygotowań w okresie poprzedzającym konferencję Rio+10 w Johannesburgu w 2002 roku (Światowy Szczyt Zrównoważonego Rozwoju). Objęło to również pierwszą unijną strategię zrównoważonego rozwoju przyjętą w 2001 roku. Od tego czasu nastąpił znaczny postęp w zakresie zarządzania zorientowanego na zrównoważony rozwój, jak również w zakresie przyjętych polityk.

Milenijne Cele Rozwoju (MCR) zostały przyjęte w 2001 roku w następstwie Szczytu Milenijnego Narodów Zjednoczonych w 2000 roku, na którym przyjęto Deklarację Milenijną Narodów Zjednoczonych. MCR opierały się na Międzynarodowych Celach Rozwoju opracowanych przez Komitet Pomocy Rozwojowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD DAC) i zobowiązywały wszystkie państwa członkowskie ONZ do zajęcia się tematami, które uznano za szczególnie istotne z punktu widzenia sytuacji w krajach rozwijających się. 

Osiem Milenijnych Celów Rozwoju - od likwidacji skrajnego ubóstwa i głodu po zapewnienie zrównoważenia środowiskowego oraz powszechnej edukacji na poziomie szkoły podstawowej – stanowiło model uzgodniony przez wszystkie 191 państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2000 roku. W ramach MCR podjęto bezprecedensowe zobowiązanie do pracy na rzecz globalnego partnerstwa i osiągnięcia ośmiu celów do 2015 roku.

W 2008 roku, m.in. ze względu na globalny kryzys finansowy i gospodarczy, nastąpiło spowolnienie postępów w zakresie wdrażania zrównoważonego rozwoju. W pogodzeniu zagadnień środowiska i rozwoju. Ostatecznie doszło nawet do odwrócenia powyższej tendencji. Kilka z granic planetarnych zostało już przekroczonych takich jak: tempo utraty bioróżnorodności, zmiana klimatu i ingerencja człowieka w obieg azotu.

Nowym impulsem dla zrównoważonego rozwoju była konferencja Rio+20, która odbyła się w 2012 roku. Podejmowanie nowych inicjatyw wynikało również z faktu, że Milenijne Cele Rozwoju z 2000 r. (MCR) miały wygasnąć w 2015 roku. Kluczową kwestią było to, że MCR dotyczyły tylko krajów rozwijających się, podczas gdy należało stworzyć nowe podejście do zrównoważonego rozwoju mające zastosowanie do wszystkich krajów, w tym krajów rozwijających się. Stało się tak za sprawą decyzji podjętej na konferencji Rio+20 o opracowaniu uniwersalnego zestawu Celów Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Goals – SDGs), skierowanego do wszystkich krajów. Proces dochodzenia do tego zestawu nazwano "Otwartą Grupą Roboczą" z rotacyjnym udziałem przedstawicieli poszczególnych państw. Oprócz rządów również organizacje pozarządowe były aktywnie zaangażowane w kształtowanie procesu opracowania nowej Agendy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju.

W 2014 roku dokument zawierający podsumowanie tych prac został przedstawiony przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ, a następnie zatwierdzony w 2015 roku. Tym samym opracowano zestaw 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, który stworzył podstawy dla nowej globalnej agendy rozwoju na lata 2015–2030.

{"register":{"columns":[]}}