W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dźwignia 2: Gospodarka i finanse

Zdjęcie przedstawia wykres słupkowy, pod którym znajduje się napis "Ekonomia i finanse".

Polityka gospodarcza i przepływy finansowe stanowią potężne dźwignie umożliwiające przemiany potrzebne do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. Ich skuteczność może być jednak ograniczona, a nawet przynosić skutki odwrotne niż zamierzone, mimo że ustanawiają one zachęty i kierują działania ku zrównoważonym oraz sprawiedliwym społecznie efektom. Wzmacnianie tych narzędzi, aby uniknąć niepożądanych efektów, wymaga ponownej analizy ich skutków poza wymiarem czysto finansowym.

Polityki handlowe, które zachęcają do zrównoważonej produkcji towarów i usług po uczciwych cenach, do zapewniania godziwych warunków pracy i wynagrodzeń oraz stosowania przyjaznych środowisku metod produkcji mogą znacznie przyspieszyć realizację SDGs. Warto tu wspomnieć o subsydiach dla handlu, które można przyznawać lub cofać, mając na względzie ochronę rzadkich zasobów i zmniejszenie degradacji środowiska, np. ograniczenie przełowienia lub niezrównoważonych praktyk rolniczych.

Zarządzanie finansami odnosi się również do przepływów finansowych w sektorze publicznym i prywatnym, a także pomiędzy nimi, zarówno w obrębie danego kraju, jak i poza jego granicami. Przepływy finansowe wewnętrzne i pomiędzy krajami mają głęboki wpływ na efekty zrównoważonego rozwoju. W realizacji SDGs ważne jest zwiększenie krajowych wydatków publicznych, przy czym należy pamiętać, że same w sobie nie są one w stanie generować wystarczającego finansowania. Dlatego kluczowe znaczenie mają również inwestycje prywatne, w tym zagraniczne. Nawet niewielki udział globalnych obrotów finansowych mógłby zapewnić realizację SDGs. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) i prywatne wydatki krajowe można nakierować na realizację SDGs poprzez inicjatywy takie jak sprawozdawczość społeczna i środowiskowa oraz dotycząca ładu korporacyjnego, czyli ESG (ang. environmental, social, corporate governance). Skuteczne mogą być również zrównoważone systemy giełdowe czy społecznie odpowiedzialne inwestowanie, przy czym należy też ograniczyć ryzyko związane z inwestycjami dotyczącymi realizacji SDGs.

Dźwignia „gospodarka i finanse” jest powiązana z siódmą zasadą Rekomendacji OECD w sprawie Spójności polityk na rzecz zrównoważonego rozwoju: analiza i ocena wpływu polityki i finansowania w celu uniknięcia negatywnego oddziaływania, w szczególności na kraje rozwijające się.

{"register":{"columns":[]}}