W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska

Poziom krajowy jest kluczowy dla realizacji SDGs. Polska wprowadziła ramy zarządzania zorientowane na spójną realizację SDGs. Z myślą o osiągnięciu Celów Zrównoważonego Rozwoju rząd opracował Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Obecnie za jej realizację odpowiedzialny jest Prezes Rady Ministrów. Z kolei Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest odpowiedzialne za koordynację realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju na poziomie krajowym, utrzymanie spójności krajowych priorytetów rozwojowych z celami Agendy 2030, a także współpracę w ramach administracji publicznej oraz z sektorem prywatnym, organizacjami pozarządowymi i środowiskiem akademickim.

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju określa podstawowe uwarunkowania, cele i kierunki rozwoju kraju w wymiarze społecznym, gospodarczym, regionalnym i przestrzennym w perspektywie 2020 i 2030 roku. Przedstawia ona model rozwoju oparty na potencjale terytorialnym, inwestycjach i innowacjach. Przyjęty w Strategii model rozwoju zakłada odejście od dotychczasowego wspierania wszystkich sektorów i branż na rzecz wspierania sektorów strategicznych, które mogą stać się motorami polskiej gospodarki. Celem Strategii jest zbudowanie siły konkurencyjnej wyposażonej w czynniki wzrostu, które zapewnią uczestnictwo i korzyści wszystkim grupom społecznym, a potrzeby obecnego pokolenia będą zaspokajane bez ograniczania szans przyszłych pokoleń.

Oczekiwanym efektem realizacji Strategii będzie wzrost zamożności Polaków oraz zmniejszenie liczby osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Strategia koncentruje się na człowieku, przedkładając realizację celów związanych z jakością życia obywateli nad działania gospodarcze. Oczekiwane efekty, takie jak ograniczenie wykluczenia społecznego, ubóstwa, nierówności społecznych, poprawa opieki zdrowotnej i stanu środowiska oraz wzmocnienie roli kapitału społecznego w rozwoju, wpisują się w ideę Agendy 2030.

System zarządzania rozwojem w Polsce pozwala na sprawne zarządzanie polityką rozwoju w kraju. Umożliwia on planowanie rozwoju na różnych szczeblach władzy (krajowym i lokalnym) w taki sposób, aby cele rozwojowe były w pełni spójne. Polityka rozwoju planowana jest w taki sposób, aby w procesy stymulowania rozwoju były włączane i angażowane różne podmioty.

W 2017 roku zostało zainicjowane Partnerstwo na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju w Polsce. Celem Partnerstwa jest skupienie przedstawicieli różnych środowisk wokół współpracy na rzecz skutecznego osiągania celów zrównoważonego rozwoju. Sygnatariusze dają przykład aktywnego zaangażowania i odpowiedzialnego wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju przez daną organizację, stanowiąc cenne źródło inspiracji dla innych.

W procesie monitorowania realizacji celów zrównoważonego rozwoju ważne wsparcie stanowi statystyka publiczna. Za sprawozdawczość w zakresie wskaźników, zarówno w wymiarze krajowym, jak i globalnym w Polsce odpowiada Główny Urząd Statystyczny. GUS, w styczniu 2019 r., udostępnił Krajową Platformę Raportującą SDGs.

Platforma SDG służy do udostępniania danych na potrzeby monitorowania postępów osiąganych przez Polskę w zakresie Celów Zrównoważonego Rozwoju. Zawiera dwa zestawy wskaźników: globalnych z danymi dla Polski oraz krajowy zestaw wskaźników, monitorujących krajowe priorytety w zakresie SDGs. Dzięki prostej obsłudze Platformy SDG w łatwy sposób można znaleźć dane, jak i przedstawić statystyki na wykresie. Platforma jest dostępna również w wersji angielskiej i jest dostosowana do korzystania na urządzeniach mobilnych.

Oprócz ministerstw, urzędów centralnych i instytucji, szczególną rolę w mechanizmach instytucjonalnych odgrywają platformy dialogu społecznego, które są forami dialogu trójstronnego w Polsce i promują współpracę pomiędzy pracownikami, pracodawcami i rządem.

{"register":{"columns":[]}}