Realizacja SDGs odbywa się na wszystkich poziomach, od globalnego do lokalnego, w różnych warunkach instytucjonalnych i organizacyjnych.
-
ONZNa szczeblu Organizacji Narodów Zjednoczonych centralną platformą jest Forum Polityczne Wysokiego Szczebla ds. Zrównoważonego Rozwoju (High-level Political Forum, HLPF). Na corocznych spotkaniach kraje i interesariusze spotykają się, dyskutują i wspólnie dzielą się wiedzą i dobrymi praktykami nt. wdrażania SDGs.
-
Unia EuropejskaZrównoważony rozwój jest zapisany w traktatach UE. Już w 2001 roku UE rozpoczęła realizację strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju. W 2006 r. została zaktualizowana, a w 2010 została zastąpiona strategią Europa 2020, w której uwzględniono zrównoważony rozwój, przy czym nie stanowił on zasadniczo głównego nurtu. Strategia dotyczyła „inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu”.
-
PolskaPoziom krajowy jest kluczowy dla realizacji SDGs. Polska wprowadziła ramy zarządzania zorientowane na spójną realizację SDGs. Z myślą o osiągnięciu Celów Zrównoważonego Rozwoju rząd opracował Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Obecnie za jej realizację odpowiedzialny jest Prezes Rady Ministrów. Z kolei Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest odpowiedzialne za koordynację realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju na poziomie krajowym, utrzymanie spójności krajowych priorytetów rozwojowych z celami Agendy 2030, a także współpracę w ramach administracji publicznej oraz z sektorem prywatnym, organizacjami pozarządowymi i środowiskiem akademickim.
-
Poziom regionalny i lokalnyNa szczeblu regionalnym i lokalnym opracowano zintegrowane plany działań lub strategie na rzecz zrównoważonego rozwoju, a także programy koncentrujące się tylko na jednym lub kilku SDGs. W szczególności popularne stały się programy działań na rzecz klimatu na szczeblu niższym niż krajowy, promowane przez międzynarodowe sieci, takie jak Porozumienie Burmistrzów.