W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Unia Europejska

Zrównoważony rozwój jest zapisany w traktatach UE. Już w 2001 roku UE rozpoczęła realizację strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju. W 2006 r. została zaktualizowana, a w 2010 została zastąpiona strategią Europa 2020, w której uwzględniono zrównoważony rozwój, przy czym nie stanowił on zasadniczo głównego nurtu. Strategia dotyczyła „inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu”.

Pomimo, że część państw wyróżniała się w zakresie działań na rzecz SDGs, to w skali całej UE do 2019 roku proces ten na poziomie UE przebiegał raczej powoli. Komisja Europejska (KE) pod przewodnictwem Jean-Claude’a Junckera (2015–2019) dokonała mapowania SDGs, tj. wyszczególnienia w odniesieniu do każdego SDG prowadzonych polityk, które przyczyniają się do ich realizacji. Ustanowiła również wielostronną platformę interesariuszy (ang. Multistakeholder Platform), której mandat wygasł 31 grudnia 2019 r. Platforma ta wniosła istotny wkład w dokument otwierający debatę co do przyszłych kroków KE w odniesieniu do SDGs. Dokument ten został opublikowany pod koniec kadencji Komisji Junckera.

W 2019 roku Komisja Ursuli von der Leyen przedstawiła ambitne plany, w tym priorytetowy dokument pt. Europejski Zielony Ład (EZŁ), który został również nazwany „nową strategią wzrostu”. W odniesieniu do SDGs przewidziano odrębną strategię lub plan wdrażania (m.in. dlatego, że uznano, iż EZŁ obejmuje elementy uznane za obszary priorytetowe w Europie). SDGs miały zostać włączone do systemu zarządzania gospodarczego w UE – tzw. Semestru Europejskiego, a także do agendy lepszego stanowienia prawa.

Od 2017 r. funkcjonuje Grupa Robocza Rady ds. Agendy 2030, która jest głównym mechanizmem dialogu między krajami a Komisją Europejską oraz pomiędzy państwami członkowskimi. Spotkania grupy odbywają się raz w miesiącu. Grupa ta wypracowała szereg konkluzji zawierających postulaty dotyczące działań UE w zakresie SDGs, apelując przede wszystkim do Komisji o podjęcie konkretnych działań.

Pewne kroki na rzecz SDGs podjęto też w Parlamencie Europejskim. W 2021 roku powstała ponadpartyjna grupa pn. „SDG Alliance”.

Mimo wygaśnięcia mandatu wielostronnej platformy interesariuszy organizacje społeczeństwa obywatelskiego pozostały aktywne, wśród nich SDG Watch Europe jako organizacja parasolowa, która działa również na szczeblu krajowym (finansowana w ramach projektu Komisji Europejskiej). Ponadto aktywnym uczestnikiem jest również Centrum Monitorowania Rozwoju Zrównoważonego (SDO) przy Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym.

W proces monitorowania postępów w zakresie realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju na szczeblu UE jest Eurostat, który corocznie publikuje raport „Sustainable development in the European Union – monitoring report on progress towards the SDGs in an EU context”, a także oferuje dostęp do interaktywnego portalu SDGs&me

{"register":{"columns":[]}}