W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akcja pomocy Słowakom w testowaniu obywateli na COVID-19 zakończona

26.01.2021

2 dni, 2 lokalizacje i ponad 87 tys. wykonanych testów. W ostatni weekend (23-24 stycznia) ponad 200 polskich wolontariuszy wspierało akcję testowania przesiewowego obywateli Słowacji pod kątem COVID-19. Akcję zorganizowało i koordynowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Konferencja prasowa na bratysławskim lotnisku z udziałem słowackiego premiera Matovicza

W związku z trudną sytuacją epidemiczną oraz w odpowiedzi na prośbę o pomoc słowackiego rządu, ponad 200 wolontariuszy – polskich lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych (w tym 66 z Państwowej Straży Pożarnej) i diagnostów laboratoryjnych wspierało słowackich medyków w akcji powszechnego testowania obywateli Słowacji w związku z COVID-19.

Polscy wolontariusze udzielali wsparcia w dwóch lokalizacjach: w stolicy Słowacji (Bratysławie) oraz 12 powiatach graniczących z Polską (Żylina, Kisuckie Nowe Miasto, Czadca, Martin, Dolny Kubin, Twardoszyn, Rużomberk, Stara Lubownia, Kieżmark, Svidnik, Stropkov, Bardejów) – łącznie w 143 punktach pobrań. W ciągu 2 dni wykonali ponad 87 tys. testów antygenowych.

Wolontariusze wrócili do Polski w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Przed wylotem na Słowację, na lotnisku Warszawa-Okęcie z wolontariuszami spotkali się premier Mateusz Morawiecki, Dyrektor RCB – płk Konrad Korpowski oraz koordynator medyczny misji dr Artur Zaczyński.

Premier i dyrektor RCB wskazali na konieczność utrzymania dobrych relacji sąsiedzkich oraz potrzebę międzynarodowej solidarności, w tym trudnym dla całego świata czasie.

– Trudno wyobrazić sobie czas cięższy niż czas pandemii, ale Polska, Słowacja, Czechy i Węgry, jako V4, współpracują na wielu polach. Solidarność to nie tylko pomoc i bieżące działania, ale też nasza najlepsza marka eksportowa – powiedział Premier.  Kalkulacje to jedno, ale wartości i solidarność to niezbywalna wartość, dzięki której polska marka umacnia się na całym świecie – zaznaczał.

Dyrektor RCB podziękował wszystkim instytucjom, które brały udział w przygotowaniu za wsparcie i pomoc, wskazując, że międzynarodowa solidarność jest naszym znakiem eksportowym.

Natomiast Premier Słowacji Igor Matovicz, witając polskich ratowników podkreślił, że pomoc strony polskiej była inicjatywą polskiego premiera Mateusza Morawieckiego i stanowi „świadectwo bardzo bardzo dobrych przyjacielskich stosunków między Polską a Słowacją”.

Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

{"register":{"columns":[]}}