Narodowe Święto Niepodległości RP świętowaliśmy również w Bratysławie 11 listopada 2023 r.
11.11.2023
11 listopada 1918 r. jest bardzo ważną datą w historii Polaków. Rzeczpospolita odzyskała niepodległość i pojawiła się ponownie na politycznej mapie Europy i świata.
Narodowe Święto Niepodległości obchodziliśmy w Bratysławie w gronie rodaków mieszkających w stolicy Słowacji i przyjaciół Polski.
Pod hasłem "Czym jest niepodległość?" Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Bratysławie zorganizowała 11 listopada obchody Święta Niepodległości RP.
W siedzibie Instytutu Polskiego w Bratysławie, uczestnicy odśpiewali cztery zwrotki polskiego hymnu narodowego, uczniowie i nauczyciele przygotowali również kilka pieśni patriotycznych poświęconych odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Odbyła się także ceremonia pasowania na uczniów ośmiu pierwszoklasistów.
12 listopada wraz z naszymi rodakami mieszkającymi w Bratysławie zgromadziliśmy się na mszy świętej dziękczynnej za naszą ojczyznę w kościele Świętej Trójcy na Podhradí.
14 listopada br. w Teatro Colorato odbył się koncert organizowany przez Instytut Polski w Bratysławie przy wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrow pt. „Muzyka II Rzeczypospolitej“, z udziałem Hanny Turonek (solistki prestiżowej warszawskiej orkiestry Sinfonia Varsovia) z zespołem. II Rzeczpospolita, czyli Polska międzywojenna, była krajem wielu narodów, których kulturę ludową przypominał program koncertu. Zabrzmiały pieśni Tatarów, Ormian, Hucułów, Karaimów, Bojków czy Ukraińców, a także polskie pieśni patriotyczne. Na wstępnie Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Słowacji Maciej Ruczaj przypomniał o znaczeniu wiary i kultury dla przetrwania narodu nawet w sytuacji braku własnego państwa, jako doświadczenia łączącego Polaków i Słowaków. Dodał także, że 1918 roku jest momentem, kiedy narody Europy Środkowej wspólnie odrzuciły dziedzictwo imperialne i wstąpiły na drogę niezależności. Lekcją płynącą z tego okresu jest jednak konieczność wzajemnej współpracy, bez której tej niezależności nie uchronimy.